Polityka prywatności - poznaj szczegóły » [ X ]
PODZIEL SIĘOCEŃ
3.3

Co mówią Twoje geny?

Nasz redaktor sprawdził swoje genetyczne predyspozycje do sportu. Najpierw dowiedz się, co i jak. Potem kolej na Ciebie. 

geny fot. Shutterstock

Słowniczek

Włókna mięśniowe

Twoje mięśnie składają się z włókien (około 150 włókien tworzy tzw. pęczek). Nie każde włókno jest takie samo. Dzieli się je na dwa rodzaje: wolno- i szybkokurczliwe. Ich stosunek określony jest genetycznie. Dominacja jednego rodzaju nad drugim zwiększa Twoje szanse w określonym sporcie. Jeśli przeważają w Twoim organizmie włókna wolnokurczliwe, lepiej radzić będziesz sobie w dyscyplinach wytrzymałościowych.

Jeśli to szybkokurczliwych włókien w każdym mięśniu jest więcej – jesteś urodzonym siłaczem albo sprinterem. Stan pośredni predysponuje Cię do sportów siłowowytrzymałościowych, tj. sportów walki, piłki nożnej czy kajakarstwa.

Lipoliza

To zdolność spalania tkanki tłuszczowej, którą również określa nasz profil genetyczny. Wysoka szybkość lipolizy to gwarancja dobrej zdolności spalania tkanki tłuszczowej i mniejsze predyspozycje do jej gromadzenia. Bez badań genetycznych można stawiać w ciemno, że charakteryzuje ona Cristiano Ronaldo.

Zdolności antyoksydacyjne

Zdolność przeciwdziałania nadmiernej ilości wolnych rodników ma spore znaczenie przy wzmożonej aktywności fizycznej – słaba może negatywnie oddziaływać na wyniki sportowe i ogólne samopoczucie.

Potencjał reakcji zapalnej

W największym skrócie to reakcja organizmu na wysiłek i wywołane nim stany zapalne. Im silniejsza, tym dłużej i intensywniej możesz trenować.  

 

STRONA 1 z 2

Komentarze

 
 

Wypełnij to pole:

 • avatar
  zgłoś
  1000 omega ure omega 2013
  ~AAAA replika Omega Classic ure Tilbyd en Big , 2016-10-04 02:26:22
 • avatar
  zgłoś
  1000 omega ure omega 2013
  ~AAAA replika Omega Classic ure Tilbyd en Big , 2016-10-04 02:26:18
 • avatar
  zgłoś
  1000 omega ure omega 2013
  ~AAAA replika Omega Classic ure Tilbyd en Big , 2016-10-04 02:26:13
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij