Polityka prywatności - poznaj szczegóły » [ X ]
PODZIEL SIĘOCEŃ
4.0

9 sekretów dużych i silnych mięśni

W Twoim ciele pracuje około 650 mięśni, chociaż pewnie jesteś w stanie nazwać tylko kilka z nich. Ale mówiąc szczerze, jeśli nie zdajesz egzaminu z anatomii, to ta wiedza nie jest Ci niezbędna do życia. Jeśli jednak chcesz zmienić rozmiar Twoich mięśni, dobrze byłoby poznać zasady, które rządzą tym, że rosną.

mięśnie, budowanie mięśni fot. Shutterstock
Bez solidnych podstaw teoretycznych budowanie Twoich mięśni będzie trwało dłużej niż budowa metra w Warszawie, a na końcu i tak będziesz mógł stwierdzić, że prawie Ci się udało. Ale - jak wiadomo - prawie robi różnicę. Złap trochę teorii, a efekty zajęć praktycznych przerosną Twoje najśmielsze oczekiwania.

Przy mądrym podejściu do przysiadów jest to jeden z najlepszych sposobów zwiększania siły, masy, kondycji i zdrowia.

Sekret 1: Masz 2 rodzaje włókien mięśniowych

Mięśnie szkieletowe (to im przyglądasz się w lustrze - mam nadzieję, że nie za często) są zbudowane z dwóch rodzajów włókien: wolno- i szybkokurczliwych. Wolnokurczliwe pracują głównie wtedy, gdy potrzebujesz raczej wytrzymałości niż siły. Szybkokurczliwe wchodzą do akcji, kiedy musisz pokonać opór większy niż 1/4 tego, co w ogóle jesteś w stanie unieść.

Nie daj się też zmylić nazwą - to nie szybkość ruchu decyduje o tym, które włókna wykonają większość roboty. Decyduje o tym siła, jakiej musisz użyć. Tych dwóch rodzajów włókien jest w mięśniach mniej więcej po połowie. Nie jest to bezwzględna reguła i różnice w budowie mięśni często decydują o tym, w jakich sportach jesteś lepszy.

Większa ilość włókien wolnokurczliwych to lepsze wyniki w sportach wytrzymałościowych. Jeśli lepszy jesteś w podnoszeniu ciężarów czy sprintach, znaczy to, że prawdopodobnie masz przewagę włókien szybkokurczliwych. Co jeszcze różni włókna? Ich wielkość. Szybkokurczliwe są prawie dwa razy większe niż "wolne" i w dodatku dużo szybciej rosną. Wniosek...

Sekret 2: Budując mięśnie, chronisz swoje kości

Przysiady ze sztangą na plecach nie mają dobrej sławy, bo wielu narzeka, że potem bolą kolana czy plecy. To prawda, ale problemem są wtedy z reguły słabe mięśnie pleców czy nierównomierna siła między przodem a tyłem uda, co może powodować niestabilność kolana. Ale przy mądrym podejściu do przysiadów jest to jeden z najlepszych sposobów zwiększania siły, masy, kondycji i zdrowia. Dzięki nim wzmacniasz bowiem kości, więc będą Ci one służyły nawet gdy Twoje dziś nowe auto do spodu przeżre rdza.

mięśnie, budowanie mięśni fot. Shutterstock
Przepis na przysiad:

Pozycja wyjściowa: Ustaw sztangę na stojakach albo na maszynie Smitha na takiej wysokości, by była tylko nieco niżej niż Twoje barki. Załóż na sztangę talerze (nie przesadzaj z ciężarem, jeśli nie znasz swoich możliwości - na początku naucz się dobrej techniki, a dopiero potem szukaj odpowiednich obciążeń). Wejdź pod sztangę, stań w lekkim rozkroku i złap gryf nachwytem. Jeśli ściągniesz łopatki, sztanga będzie pewnie leżała na barkach. Trzymając stopy równolegle do siebie, wyprostuj nogi, zrób krok do przodu i zacznij robić przysiad.

Przysiad: Obniżając pozycję, jednocześnie zegnij kolana i biodra. Zrób tak głęboki przysiad, jak zdołasz, ale nie pochylaj tułowia za mocno do przodu (nie więcej niż 45 stopni). Pilnuj, by pięty cały czas były na podłodze.

Jak pokazują polskie plaże, niewielu osiągnęło choćby połowę swoich możliwości, chyba że liczy się ciężar, a nie estetyka. Jeśli tylko masz trochę czasu i chęci, możesz wyróżniać się z tego tłumu.

Wyprost: Napnij mięśnie ud i pośladków, i zacznij się podnosić. Kolana trzymaj w stałej odległości od siebie (nie mogą się rozjeżdżać). Unoś biodra i tułów w tym samym tempie - jeśli za szybko wyprostujesz się w biodrach, za mocno obciążysz plecy.

Sekret 3: Trenuj duże włókna - szybciej rosną

Pracą twoich mięśni rządzą dwie reguły:

1. Wszystko albo nic. Jeśli już włókna włączają się do akcji, dają z siebie 100%. Nigdy nie pracują na pół gwizdka. I nie ma znaczenia, czy podnosisz z ziemi 1, czy 100 kg. Różnica polega jedynie na liczbie włókien, które biorą w tym udział. Przy małym wysiłku pracuje ich niewiele, a reszta po prostu odpoczywa.

2. Małe na początek. Przy niewielkich obciążeniach na pierwszą linię frontu idą mniejsze włókna, czyli wolnokurczliwe. Jeśli ciężar jest za duży, włączają się szybkokurczliwe; im większy opór, tym więcej ich napinasz. Nie licz na to, że jeśli będziesz wykonywał dużo powtórzeń z mniejszym ciężarem, to w końcu całe mięśnie zagonisz do pracy.

Te, na których najbardziej Ci zależy, zachowują się jak elitarne oddziały komandosów - nie wchodzą do akcji, jeśli zadanie mogą wykonać inni. Biorą się tylko za te, które wymaga ich wyjątkowych umiejętności. Jeśli więc chcesz budować mięśnie szybko i sprawnie, od razu wyślij sygnał do tych oddziałów i bierz się za ciężar, z którym zrobisz maksimum 8 powtórzeń. Co więcej, przy takim wysiłku nie musisz się martwić tymi słabszymi, bo one i tak dostaną w kość.

Sekret 4: Liczba włókien zależy od genów, ich jakość zaś - od ciebie

W chwili poczęcia zostały zdefiniowane 3 cechy Twoich mięśni:

1. maksymalna liczba włókien mięśniowych

2. procentowy ich podział na wolno- i szybkokurczliwe

3. kształt Twoich mięśni przy pełnym ich rozwoju.

Nie próbuj więc porównywać się z Pudzianem. On już przy poczęciu miał przewagę, którą dali mu rodzice. Z drugiej jednak strony nie dopuszczaj myśli, że to, co widzisz w lustrze, to wszystko, na co Cię stać.

mięśnie, budowanie mięśni fot. Shutterstock
Jak pokazują polskie plaże, niewielu osiągnęło choćby połowę swoich możliwości, chyba że liczy się ciężar, a nie estetyka. Niektórym nie zależy, inni są za leniwi, jeszcze inni za bardzo zapracowani. Ale jeśli tylko masz trochę czasu i chęci, możesz wyróżniać się z tego tłumu. Wystarczy trenować i w ten sposób uruchomić wewnętrzną fabrykę odżywki dla mięśni.

Sekret 5: Najważniejsze ćwiczenie przy budowaniu sylwetki to martwy ciąg

Na pewno niejeden raz widziałeś Mariusza Pudzianowskiego unoszącego z ziemi wielkie betonowe kule. Często robi to przez tzw. martwy ciąg - najbardziej podstawowe i użyteczne ćwiczenie z ciężarami. W dodatku świetnie kształtuje pośladki, na czym niby niespecjalnie nam zależy, ale przecież wiemy, że kobiety zwracają na nie uwagę.

Jeśli jesteś szczupły, chcesz przypakować i zależy Ci, by ta zmiana była widoczna, to duża dawka białka może przynieść mniej pożytku niż byś chciał.

6. Przepis na martwy ciąg:

Pozycja wyjściowa: Stań przy leżącej na podłodze sztandze w lekkim rozkroku. Zegnij kolana i obniż biodra, tak byś przy prostych plecach złapał sztangę nachwytem. Ręce powinny być na zewnątrz kolan, blisko nich.

Wyprost: Lekko wyprostuj nogi, by poczuć ciężar sztangi. Potem prostuj nogi dalej, trzymając sztangę jak najbliżej piszczeli, a biodra cały czas wypinając do tyłu. Gdy gryf będzie na wysokości kolan, zacznij prostować również biodra, tak by sztanga znalazła się na wysokości ud.

Skłon: Opuszczasz sztangę, odwzorowując ruch do góry. Pamiętaj, że gryf cały czas powinien dotykać skóry. Przy dobrej technice nie powinieneś mieć problemów z plecami. Za to na drugi dzień możesz mieć wrażenie, że tył Twojego uda skrócił się o kilka centymetrów.

Sekret 7: Testosteron to katalizator wzrostu

Każdy ma w sobie testosteron. Dzieci, dziewczyny i emeryci też. Ale tylko u dorastającego mężczyzny jego poziom podnosi się tak bardzo z roku na rok - nawet dziesięciokrotnie. Ten proces zaczyna się gdzieś między 9. a 15. rokiem życia i w szybkim tempie toczy się do dwudziestki. Wolniej, ale jednak poziom testosteronu rośnie jeszcze gdzieś do trzydziestki. Potem u większości niestety zaczyna opadać. Maksymalną masę mięśniową mężczyzna osiąga w wieku 18-25 lat, oczywiście jeśli nie stosuje żadnej terapii sztangowej.

To statystyka, która może mieć niewiele wspólnego z Twoją sytuacją. Zawsze bowiem dobry trening może sprawić, że testosteronu wystarczy Ci i na lepszy niż kiedykolwiek wygląd, i na drugą młodość w sypialni. Związek między testosteronem i masą Twoich mięśni jest prosty - im więcej tego pierwszego, tym więcej tej drugiej. Trening siłowy oczywiście nie podnosi poziomu testosteronu na stałe, ale nikt nie kwestionuje, że zmienia go na plus. Oto 4 sposoby na naturalne zastrzyki testosteronu wykonane za pomocą sztangi:

1. Rób ćwiczenia, które angażują najwięcej Twojej masy mięśniowej: przysiady, martwy ciąg, podciągania i rzymskie pompki (trzy z nich pokazujemy obok).

2. Trenuj z ciężarami, które są równe 80% tego, co możesz w danym ćwiczeniu zrobić tylko raz.

mięśnie, budowanie mięśni fot. Shutterstock
3. Odwal naprawdę dużo roboty w siłowni: ćwiczenia łączone, dużo serii, dużo powtórzeń.

4. Nie odpoczywaj za długo - do minuty. Oczywiście nie stosuj wszystkich czterech "zastrzyków" na jednym treningu. Jeśli weźmiesz submaksymalne ciężary, trudno oczekiwać, byś robił serie łączone albo odpoczywał tylko moment.

Sekret 8: Nie buduj mięśni tylko z białek

Mięśnie są zbudowane z białek (i wody - 80% objętości tkanki mięśniowej to H2O), jasne więc, że musisz jeść proteiny, jeśli chcesz być wielki. Potrzebujesz ich również gdy jesteś na diecie i nie chcesz, by organizm sięgał po białko Twoich mięśni jako źródło energii.

Ale jeśli jesteś szczupły, chcesz przypakować i zależy Ci, by ta zmiana była widoczna, to duża dawka protein może przynieść mniej pożytku niż byś chciał. Powód? Są one najtrudniej trawione przez Twój organizm - około 20% kalorii, które wcinasz w białku, tracisz na jego strawienie (w przypadku węglowodanów jest to 8%, tłuszczów - tylko 2%). Białka szybciej zaspokajają głód i dłużej nie czujesz ssania w żołądku, a więc rzadziej wpadasz przez to do kuchni. To jest korzystne przy zrzucaniu wagi, ale już niekoniecznie przy budowaniu mięśni.

Poza tym jeśli będziesz miał za dużo protein w stosunku do potrzeb, Twój organizm nauczy się wykorzystywać je jako źródło energii, którym powinny być węglowodany albo tłuszcze. To trochę tak, jakby samochód spalał części silnika jako paliwo.

Najlepiej dostarczać 2 g białek na kilogram masy ciała. W przypadku gościa ważącego np. 75 kg daje to 150 g. Tyle znajduje się w porządnym steku albo prawie 0,5 kg kurczaka. To jednak tylko jakieś 600 kcal. A przecież dzienna dawka, jakiej potrzebujesz, to około 3000 kcal. Różnicę warto uzupełnić czymś innym, tym bardziej że przecież ta porcja mięsa nie będzie jedynym białkiem w ciągu dnia.

Sekret 9: Ćwiczenia, które zjadają mięśnie

Maratończyk nie potrzebuje dużych mięśni, bo pracę wykonują głównie te wytrzymalsze włókna. Szybkokurczliwe byłyby tylko zbędnym balastem. Bieganie długodystansowe nie buduje mięśni, wręcz odwrotnie - zmniejsza masę mięśniową, tak by uzyskać jak największą efektywność metaboliczną muskułów.

Mówiąc prościej - wypracowuje takie mięśnie, które będą jak najbardziej wytrzymałe, przy możliwie najmniejszej masie. Jeśli więc chcesz być większy, odpuść sobie bieganie, rower itd. na czas budowania masy. Do czasu, aż będziesz wyglądał tak jak chcesz.

MH 10/2006

Komentarze

 
 

Wypełnij to pole:

 • avatar
  zgłoś
  też się z wami zgadzam, odkąd robię podrzut, martwy ciąg, przysiady i inne ćwiczenia złożone zauważyłem progres wkońcu - testosteron więc ma ogromny wpływ - tylko że treningi mało przyjemne, bo bardzo intensywne, zadyszka, nie ma takiej pompy jak w ćw. izolowanych. na szczęście krótszy no i przynoszący efekty.ale też dużą wagę trzeba kłaść na diete!!!!, regeneracje!!!dużo ludzi chodzi na siłownie, nie wie co i jak ale rosną lepiej od tych co wiedzą, czasem mnie to wk***ia, bo to niewytłumaczalne : koksów nie biorą, dieta na kanapkach i to co mama zrobi, zalewają % często, trening to tylko zestaw dyskotekowy (bic, tric, klata), w dodatku technika nie taka a rosną..! i jest to trwała, czysta masa mięśniowa .niby człowiek stosuje się wszystkich zasad a jednak genetyka bierze NAJważniejszą rolę i to jest cały sekret budowania mięśni
  łukasz, 2011-05-07 23:01:31
 • avatar
  zgłoś
  Artykuł jest ciekawy i prosto opisany jednak dla mnie zbyt mało rozwinięty. Może to dlatego, że mimo iż mój staż treningowy nie powala staram się pogłębiać swoją wiedzę na temat tego co robię i wymagam dużo więcej.waclomiej zdecydowanie podpinam się pod tym co napisałeś.Mogę podać chociażby przykłady z siłowni na którą uczęszczam- (nie jest to profesjonalna siłownia , aczkolwiek chodzi tam dość sporo ludzi ) to co obserwuję to jest dramat. Stawiam ,że pojawia się tam około 80 - 100 osób w ciągu dnia jest to głównie młodzież ale nie tylko ... dam sobie rękę uciąć iż tylko kilkanaście osób ma podstawową wiedzę o treningu na siłowni. Tzn wie chociażby jak połączyć trening, jaki trening np podczas rzeźbienia czy zna mięśnie ,ma chociażby jakieś podstawowe informacje o diecie, a nie mówię już o wiedzy takiej jak funkcji mięśni które `budują`. Reszta ? Suple , suple i zero we łbie nawet na ich temat... Ostatnio postanowiłem ośmieszyć kilku `większych` panów co biją mnie stażem na łeb i zapytałem ich : czym są zakwasy? Pytałem pięciu, jeden znał odpowiedź. Dwóch kręciło coś o kwasie mlekowym,a dwóch pozostałych .. szkoda gadać. Kiedyś ze znajomym postanowiłem także zapytać ludzi co wcinają suplementy diety w jakim celu to robią , albo na jakiej zasadzie działa ich odżywka, czy też wie co powoduje .. Szkoda gadać, fakt byli to głównie ludzie którzy zaczynali przygodę z siłownią jednak .. w jakim celu robić/brać coś o czym się nie ma pojęcia? Kupić - wypić - napompować się niczym ... i za miesiąc zaś bo obwody spadły. Żenujące.
  tWin, 2011-05-07 20:57:46
 • avatar
  zgłoś
  CYTAT(menshealth82 @ 06-05-2011, 16:42) Absolutne podstawy przy budowaniu masy mięśniowej, i nie zgodzę się że ktokolwiek z większym stażem na "siłowni" i odrobiną zainteresowania nie ma o tym pojęcia. Artykuł jak najbardziej dla początkujących, którzy w inteligentny sposób chcą zwiększyć masę mięśniową.Podstawowa sprawa: gdyby było tak jak mówisz wszyscy robili by przysiady i ciągi, a ilu robi? co trzeci?chyba zawyżyłem...Sekret 7: Testosteron to katalizator wzrostu <---- mało kto o tym wie.Pisze tam także o przyswajaniu białek. Gdyby ludzie wiedzieli coś o tym to nie lecieli by jak zombi na sklepy z suplami.Nie chce mi się więcej szukać. Mówisz "ktokolwiek"- ja widuję wiele takich osób.
  waclomiej, 2011-05-06 19:34:06
 • avatar
  zgłoś
  CYTAT(waclomiej @ 01-05-2011, 11:35) Myślę, że wiele osób z wieloletnim stażem nie ma pojęcia o wielu z tych zasad. Także według mnie artykuł dla wszystkich:)Absolutne podstawy przy budowaniu masy mięśniowej, i nie zgodzę się że ktokolwiek z większym stażem na "siłowni" i odrobiną zainteresowania nie ma o tym pojęcia. Artykuł jak najbardziej dla początkujących, którzy w inteligentny sposób chcą zwiększyć masę mięśniową. Dodałbym do tego ćwiczenia łączone i wykorzystywanie w jeszcze większym stopniu największych grup mięśniowych oprócz nóg, czyli pleców i klatki piersiowej. Jeżeli chodzi o ilość powtórzeń bardziej skłaniałbym się przy maksymalnie dużych obciążeniach i 6 powtórzeniach.
  menshealth82, 2011-05-06 17:42:25
 • avatar
  zgłoś
  CYTAT(krzych_w @ 01-05-2011, 7:19) to powinien przeczytać każdy kto zaczyna przygodę z treningiem siłowymMyślę, że wiele osób z wieloletnim stażem nie ma pojęcia o wielu z tych zasad. Także według mnie artykuł dla wszystkich:)
  waclomiej, 2011-05-01 11:35:48
 • avatar
  zgłoś
  to powinien przeczytać każdy kto zaczyna przygodę z treningiem siłowym
  krzych_w, 2011-05-01 08:19:07
 • avatar
  zgłoś
  Jeśli nie zdajesz egzaminu z anatomii, to nie musisz umieć nazwać około 650 mięśni, które masz w swoim ciele. Jeśli jednak chcesz zmienić ich rozmiar, dobrze byłoby poznać zasady, które rządzą tym, że rosną.
  Mens Health, 2008-12-21 21:23:14
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij