Polityka prywatności - poznaj szczegóły » [ X ]

Menshealth.PL

PODZIEL SIĘ

12


OCEŃ
4.0

7 zasad treningu na płaski brzuch

Wielokrotnie brałeś się za ćwiczenia na mięśnie brzucha, ale Twoje wysiłki w walce o sześćiopak kończyły się fiaskiem? Wbrew pozorom odsłonięcie mięśni brzucha nie należy do zadań z kategorii mission impossible. Pod warunkiem, że się do niego odpowiednio zabierzesz.

Marek Dudziński 2008-12-21
fot. © Maxim Ahner 2008/shutterstock.com

Chciałbyś, żeby kobiety patrzyły z podziwem, a faceci z zazdrością na Twój "kaloryfer". Machasz jednak ręką, bo przypominasz sobie, że setki zrobionych przez Ciebie brzuszków i tak nie przyniosły żadnego rezultatu. A wiesz, dlaczego? Bo tak naprawdę nie wiesz, jak, ile i kiedy ćwiczyć. Wyraźny, ale płaski brzuch to nie tylko sprawdzony wabik na panie. To przede wszystkim oznaka zdrowia.

Kaloryfer w roli bodyguarda

Na ostatniej konferencji North American Association for the Study of Obsesity przedstawiono badania, które dowodzą że obwód pasa w większym stopniu decyduje o ryzyku wystąpienia chorób układu krążenia niż ciężar ciała czy wskaźnik wagowo-wzrostowy BMI (ang. Body Mass Index - indeks masy ciała). Dodatkowo mięsień piwny przesuwa środek ciężkości ciała ku przodowi, co zwiększa wygięcie kręgosłupa w okolicy lędźwi. Na słabe mięśnie napierają otłuszczone narządy wewnętrzne, rozciągając je i pociągając ku przodowi dolną część kręgosłupa. A silny brzuch to "bodyguard" tego, co masz w jamie brzusznej - będzie pomagał też w dźwiganiu większych ciężarów.

Brzuch to spora grupa mięśniowa. Składa się z mięśni prostych, skośnych zewnętrznych i wewnętrznych oraz mięśnia poprzecznego. Same brzuszki nie wystarczą, aby je wszystkie wzmocnić i rozbudować.

Ale choćbyś ćwiczył na pełnych obrotach, a zasłona z tłuszczu będzie za gruba, to Twój "kaloryfer" nie ujrzy światła dziennego. Dla większości mężczyzn poziom tkanki tłuszczowej powyżej 12% oznacza brak widocznych skutków jakiegokolwiek treningu. Dlatego oprócz ruchu musisz zwrócić uwagę na to, co wrzucasz na talerz. Połączenie obu elementów - treningu i diety - wcale nie jest takie trudne, jakby się wydawało, patrząc na facetów zalegających na plażach jak morsy. Zastosuj poniższe rady, a będziesz się od nich różnił, i to wyraźnie.

 1.


Podnieś temperaturę

Wielu facetów uważa, że brzucha nie trzeba rozgrzewać. Nic bardziej mylnego. Trening mięśni brzucha powinien być poprzedzony rozgrzewką - nie gorszą niż przed ćwiczeniami innych mięśni. Powinna składać się z tzw. aerobów (trucht, rowerek itp.) oraz z pracy dolnego odcinka grzbietu (np. skłony, skręty tułowia, krążenia bioder) i prostowników bioder (np. unoszenie kolan stojąc).

 2.


Pracuj w grupie

Brzuch to spora grupa mięśniowa. Składa się z mięśni prostych, skośnych zewnętrznych i wewnętrznych oraz mięśnia poprzecznego. Dlatego trenując je, nie powinieneś "machać" jedynie klasycznych "brzuszków", ale wykonywać je ze skrętem tułowia lub pracować na "twisterze". By wzmocnić dolną część brzucha, wykonuj unoszenie kolan do klatki piersiowej w zwisie na drążku. Jeśli jesteś w lepszej formie, możesz utrzymywać nogi proste w kolanach.

Nie śpiesz się. Każde powtórzenie powinno być wykonane powoli. Nie musisz też liczyć kolejnych skłonów, gdyż za każdym razem ćwiczysz do upadłego (właściwie do pieczonego - każdy wie, co znaczy na koniec serii pieczenie mięśni brzucha; jeśli nie wie, to się dowie).

1 2 3
STRONA 1 z 3

Komentarze

 
 
 • avatar
  zgłoś
  Trochę odgrzeję kotleta :)Jak się ma 6 wiedera do punktu 5 z tego artykułu 'Nie przesadzaj z ilością'? Zgodzić się nie mogę z kolegą 'Piter' co do ABS 8 min. Robię te ćiweczenie trzy razy w tygodniu + trzy razy Killerów trzech (sumo) i efekty mam wyśmienite. ABS 8 min robię jednak po swojemu tzn. nie z taką częstotliwością co na filmiku ale przede wszystkim dokładnie, trochę wolniej i z 1 sekundowym napięciem mięsni np. przy skłonie. Moim zdaniem łączenie 6 wiedera z innym ćwiczeniem na brzuch nie ma sensu. Jest to nieprzemyślane katowanie własnego organizmu. W rzeźbieniu organizmu 70% to odpowiednia dieta! Dieta i odpowiednie ćwiczenia, przede wszystkim ćwieczenia z głową a nie z zasadą "im więcej tym lepiej" da wymierne korzyści. Organizm też potrzebuje odpoczynku aby się zregenerować.
  ~Kordek, 2013-10-31 08:59:59
 • avatar
  zgłoś
  też tak czytałem i słyszałem że powinno się wykonywać bez mniejszych przerw żeby wejść w cykl aerobowy
  ~Lep, 2009-05-07 14:56:35
 • avatar
  zgłoś
  CYTAT(Mystery @ Jan 3 2009, 13:15 PM) 6 WeideraOdwołam się do tego linka podanego przez kolege Mystery.CYTAT3. Seria to wszystkie cykle przeznaczone na dany dzień, nie musimy ich wykonywać wszystkich bezpośrednio po sobie. Powinniśmy odpocząć minimum 3 minuty. Nic się nie stanie jak do ćwiczeń wrócimy nawet za godzine.Co o tym sądzicie? Zawsze myślałem i czytałem, że cała zabawa polega na tym aby zrobić te wszystkie serie bez żadnych przerw i tak właśnie teraz robię.
  ~saber, 2009-05-06 23:37:18
 • avatar
  zgłoś
  Marak zrobić ABS II po Szóstce? Ile dni/tygodnii (piszesz o miesiącu) robi sie 1 poziom w ABSII? Z góry dzięki za odp:)
  ~Imperator, 2009-04-23 13:36:25
 • avatar
  zgłoś
  Ja na brzuch nie stosuje zadnych planow treningowych. Przez 3-4 miesiace pod koniec kazdej wizyty na silowni robilem brzuch przez jakies 15-20 minut. Teraz, po jeseni i zimie, kiedy tylko jadlem i nie ruszalem sie nadal widac porzadny zarys 6paka. Do wakacji zrzuce tkanki tluszczowej moze ze nawet do 5% i znowu bedzie wszystko pieknie widac. Jedyny slaby punkt to miescie dolne, wygladaja tylko w polowie jak u panow na okladkach MH.:/Nie zapominajcie, miesnie brzucha jest bardzo latwo zrobic. Trudniej jest dopiero je wyeksponowac - niski poziom tkanki tluszczowej ( odpowiednia dieta !!!!!!!!!! ).Luki
  ~*Luki*, 2009-01-06 12:25:11
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij