Polityka prywatności - poznaj szczegóły » [ X ]
PODZIEL SIĘOCEŃ
2.9

Zła słodycz: prawda o napojach zero bez kalorii

Chwytliwe zero kalorii nie oznacza zera konsekwencji. Szturmujące rynek napoje zero są, faktycznie, pozbawione cukru. Zamiast niego pakuje się tam dużo gorsze rzeczy. Uważaj na sztucznie słodzone napoje gazowane, żeby walka z balastem nie okazała się mrówczą pracą. 

napoje zero, napoje bez cukru, zero kalorii fot. Corbis
0% cukru, 500% więcej w pasie

Brak kalorii wcale nie oznacza braku konsekwencji. Naukowcy z University of Texas Health Science Center przez prawie 10 lat obserwowali grupę 474 osób. Zmierzono, że ludzie, którzy pili dietetyczne napoje gazowane słodzone sztucznymi słodzikami, przez ten okres przytyli w pasie o 70% więcej niż Ci, którzy nie pili ich w ogóle (500% w grupie, która piła codziennie dwa napoje lub więcej).

Z cukrem źle, ale bez niego wcale nie lepiej. Nie ma rady – jeśli chcesz liczyć na sukces w walce z balastem, przestań liczyć kalorie w napojach gazowanych, tylko całkiem wykreśl je z menu.

Na pohybel otyłości

Zapomnij o napojach "zero". Jedno jabłko dziennie wystarczy, żeby rzucić wyzwanie oponie na brzuchu. Zwłaszcza gdy jest to jabłko odmiany Granny Smith. Naukowcy zbadali, że ma ono najlepszy wpływ na rozwój dobrych bakterii, sprzyjających walce z otyłością.   

Ryzyko zawodowe

Czasopismo "Preventing Chronic Disease" publikuje rezultaty pracy naukowców, którzy zmierzyli, o ile rośnie ryzyko otyłości w zależności od pracy. Punktem wyjścia jest najszczuplejsza grupa zawodowa, czyli lekarze. Sprawdź, czy jesteś w grupie wysokiego ryzyka.   

 • +49% - Operator maszyn
 • +51% - Architekt, inżynier, geodeta
 • +65% - Informatyk 
 • +66% - Rolnik, rybak, drwal
 • +67% - Pracownik restauracji
 • +73% - Nauczyciel
 • +80% - Handlowiec
 • +145% - Kierowca ciężarówki

Chcesz zakończyć swój toksyczny związek z cukrem? Sprawdź także:

Zabójcza broń: ukryte cukry

Węglowodany: słodki sposób na uzależnienie

MH 11/2014

Komentarze

 
 

Wypełnij to pole:

 • avatar
  zgłoś
  Lepiej wszystkie te kole zero i inne wymysły olać i znapić się wody, albo zrobić sobie herbatę.Zresztą jakoś i tak nigdy nie miałem zaufania do produktów typu "zero cukru" pod banderolą Coca-Coli czy Pepsi - dwóch największych tuczników w stanach i nie tylko.
  twistet, 2015-02-11 15:05:18
 • avatar
  zgłoś
  Słodki smak bez cukru wywołuje reakcję insulinową tak samo jak słodki smak z cukrem.Wyrzut insuliny powoduje spadek poziomu cukru we krwi.Hipoglikemia powoduje chęć zjedzenia cukrów.Proste.
  CzyDe, 2015-02-11 13:06:11
 • avatar
  zgłoś
  Szanowna Redakcjo! Co do ku... nędzy wnosi ten "artykuł" w nasze życie jeśli autor nie pokusił się o interpretację tych wyników?Powszechnie wiadomo, że istnieje teoria głosząca, iż spożywanie "słodzików" zachęca do spożywania cukru w postaci np. słodyczy. Ja się z tym nie zgadzam. Przynajmniej jeśli chodzi o moją osobę. Jest to jednak jakaś teoria ale jak uzasadniony jest wywód w tym artykule? Tak poprostu? Picie napojów ze słodzikami tuczy i już? Może ktoś ma jeszcze jakieś pomysły na wyjaśnienie tego zjawiska? Pozdrawiam
  Vabank, 2015-02-11 09:25:24
 • avatar
  zgłoś
  Chwytliwe zero kalorii nie oznacza zera konsekwencji. Szturmujące rynek napoje zero są, faktycznie, pozbawione cukru. Zamiast niego pakuje się tam dużo gorsze rzeczy. Uważaj na sztucznie słodzone napoje gazowane, żeby walka z balastem nie okazała się mrówczą pracą.<br /><br /><a href="/dieta/Zla-slodycz-prawda-o-napojach-zero-bez-kalorii,5875,1"></a>
  Mens Health, 2015-02-10 14:57:01
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij