Polityka prywatności - poznaj szczegóły » [ X ]
PODZIEL SIĘOCEŃ
4.4

Wielkie żarcie: jak zmuszają Cię do jedzenia

Wszystkie Twoje zmysły są nieustannie atakowane setkami bodźców, które podkręcają Twój apetyt i zmuszają Cię do jedzenia, nawet gdy nie jesteś głodny. Nie daj sobą manipulować - naucz się je rozpoznawać i sam decyduj, kiedy, ile i co jeść.
Dynamiczne otoczenie = szybsza konsumpcja. Mnogość agresywnych bodźców w fastfoodzie – jaskrawe kolory wnętrza, głośna muzyka, jasne światło – powoduje, że jesz dużo szybciej niż zwykle. I, niestety, dużo więcej. (fot. Sian Kennedy)
Gdy dopada nas głód, szukamy czegoś odpowiedniego do zjedzenia, pakujemy to do ust i przeżuwamy. Jedzenie ląduje w żołądku, czujemy się syci i przestajemy jeść. Po jakimś czasie znów zaczyna nam burczeć w brzuchu i cały cykl się powtarza. Proste?

Niezupełnie. Głód nie jest już jedynym powodem, który skłania współczesnego człowieka do szukania pożywienia. A dokładniej mówiąc, na liście przyczyn, dla których sięgamy po jedzenie, głód zajmuje jedną z ostatnich pozycji.

Psychologowie żywienia coraz intensywniej szukają odpowiedzi na pytanie, dlaczego jemy coraz więcej. I dlaczego w ciągu ostatnich 20 lat kaloryczność naszej diety wzrosła o 500 kcal, a otyłość nie jest już problemem jednostek, lecz całych społeczeństw.

Wnioski? Badania dowodzą, że codziennie bombardują nas setki sygnałów, które nakłaniają do jedzenia. Z większości z nich nie zdajemy sobie sprawy, choć atakowane są wszystkie nasze zmysły: wzrok, słuch, dotyk, węch i oczywiście smak.

Pułapka na klienta

Setki tysięcy ludzi zatrudnionych w działach marketingu firm produkujących i sprzedających żywność myśli nad tym, co zrobić, aby jedzenie wyglądało, pachniało i smakowało lepiej i jak zmusić nas, byśmy popędzili do supermarketu albo restauracji. Ich główną bronią jest wiedza. A jedna z najważniejszych informacji, które o nas zgromadzili, brzmi: współczesny człowiek podejmuje dziennie ponad 200 decyzji dotyczących jedzenia. Co gorsza, aż 9 na 10 tych decyzji podejmujemy nieświadomie - alarmują naukowcy z University of Illinois.

Odkryciem odpowiedzi na pytanie, dlaczego wybieramy produkt A zamiast B, gdy jesteśmy głodni lub spragnieni, prawdopodobnie nikt nie jest bardziej zainteresowany niż największe korporacje produkujące żywność. Bez względu na to, czy jest to Pizza Hut czy McDonald's, Pudliszki czy Hortex, wszystkim firmom w tym biznesie zależy na tym, by zmaksymalizować zyski.

"W warunkach tak dużej i ostrej konkurencji szukają oni nowych, bardziej wyrafinowanych metod przyciągnięcia klientów. Żeby to się udało, muszą grać na naszych emocjach, i to w każdy możliwy sposób" - mówi psycholog dr Dorota Wdowczyk.

Niestety, w tej coraz agresywniejszej wojnie największymi ofiarami wcale nie są ścierające się ze sobą firmy. Najbardziej cierpimy my, konsumenci, których wszyscy chcą zmusić do jedzenia więcej i więcej. Czas poznać wrogów i nauczyć się z nimi walczyć.

1 2 3 ... 5
STRONA 1 z 5

Komentarze

 
 

Wypełnij to pole:

 • avatar
  zgłoś
  CYTAT(Adam @ 05-05-2010, 19:33) A w talk show pewnie chodziło o kogoś kto zamawia tylko sałatkę ;-)Ja wolę zjeść kanapkę bez frytek i niesłodzony napój. Wszyscy mi wmawiają że cola light jest niezdrowa, ale przypominam że zwykła też do zdrowych nie należy.Ja jak juz ide do Maca to po to, zeby zjesc niezdrowo. Raz w miesiacu sie czlowiekowi chce i nic mnie nie obchodzi, ze te frytki to swinstwo, a kotlet moze miesa nigdy nie widzial. Zdrowe salatki robie sam, wiec szkoda by mi bylo isc do maca i potem smierdziec (bo zauwazcie, ze po wyjsciu stamtad smierdzi sie tym tluszczem, czy co tam sie w powietrzu unosi).
  PostScript, 2010-05-06 11:44:08
 • avatar
  zgłoś
  Polecam mineralke
  Hacker, 2010-05-05 22:14:42
 • avatar
  zgłoś
  CYTAT(PostScript @ 05-05-2010, 18:15) Adam, wszystko fajnie, ale czy do chinskiej knajpy chodzisz, zeby zjesc pierogi ruskie i schabowego? a do pizzerii, zeby jesc kebab?nie pamietam juz w jakim talk show to slyszalem, ale "chodzenie do mcdonalds, zeby zjesc salatke, to jak isc do agencji towarzyskiej, zeby sie masturbowac". a z ta cola light to niedawno w MH byl tekst, co to za swinstwo.A w talk show pewnie chodziło o kogoś kto zamawia tylko sałatkę ;-)Ja wolę zjeść kanapkę bez frytek i niesłodzony napój. Wszyscy mi wmawiają że cola light jest niezdrowa, ale przypominam że zwykła też do zdrowych nie należy.
  Adam, 2010-05-05 19:33:36
 • avatar
  zgłoś
  CYTAT(Adam @ 01-05-2010, 21:10) Koło uczelni mam takiego z brązowym wystrojem, trochę żółtego i metalu - generalnie nie czuć już tego pośpiechu tak mocno jak było to kiedyś, mimo że to fast food to teraz profil jest niekoniecznie taki FAST. Można spokojnie przyjść rano na kawę, przejrzeć prasę (teraz nawet Mak ma takie własne wydawnictwo darmowe) A wracając do tematu jedzenia w tego typu restauracjach to spokojnie można tam zjeść z głową. Zamiast frytek - sałatka (nie dodajemy sosu, a nawet z sosem to mniej kcal niż fryty).Zamiast coli - cola light albo kawa bez cukru. Więc spokojnie możemy zjeść tą kanapkę z 500 kcal.Adam, wszystko fajnie, ale czy do chinskiej knajpy chodzisz, zeby zjesc pierogi ruskie i schabowego? a do pizzerii, zeby jesc kebab?nie pamietam juz w jakim talk show to slyszalem, ale "chodzenie do mcdonalds, zeby zjesc salatke, to jak isc do agencji towarzyskiej, zeby sie masturbowac". a z ta cola light to niedawno w MH byl tekst, co to za swinstwo.
  PostScript, 2010-05-05 19:15:00
 • avatar
  zgłoś
  Pizza Hut to juz chyba restauracje ;D
  Hacker, 2010-05-02 21:40:18
 • avatar
  zgłoś
  CYTAT(Czytacz @ 01-05-2010, 20:51) Faktycznie, od niedawna w niektorych Macach sa kanapy. Ale krwistoczerwone Koło uczelni mam takiego z brązowym wystrojem, trochę żółtego i metalu - generalnie nie czuć już tego pośpiechu tak mocno jak było to kiedyś, mimo że to fast food to teraz profil jest niekoniecznie taki FAST. Można spokojnie przyjść rano na kawę, przejrzeć prasę (teraz nawet Mak ma takie własne wydawnictwo darmowe) A wracając do tematu jedzenia w tego typu restauracjach to spokojnie można tam zjeść z głową. Zamiast frytek - sałatka (nie dodajemy sosu, a nawet z sosem to mniej kcal niż fryty).Zamiast coli - cola light albo kawa bez cukru. Więc spokojnie możemy zjeść tą kanapkę z 500 kcal.
  Adam, 2010-05-01 21:10:39
 • avatar
  zgłoś
  Faktycznie, od niedawna w niektorych Macach sa kanapy. Ale krwistoczerwone Za to Burger King wciaz oferuje tylko twarde zydle do siedzenia
  Czytacz, 2010-05-01 20:51:31
 • avatar
  zgłoś
  W Maku są wygodne siedziska! Szczególnie kanapy
  Adam, 2010-05-01 20:36:15
 • avatar
  zgłoś
  Trochę z innej beczki: ilekroć widzę polskie nazwisko pod artykułem w takich czasopismach jak np MH (powiedzmy: międzynarodowych i różnojęzycznych) to zastanawiam się, jaki był wkład w ten chociażby konkretny artykuł Pana Adama Furyk (a?) Czy tylko przetłumaczenie ze starszego wydania MH np w USA? Pozdrawiam
  Hogg, 2010-04-30 18:42:03
 • avatar
  zgłoś
  Wszystkie Twoje zmysły są nieustannie atakowane setkami bodźców, które podkręcają Twój apetyt i zmuszają cię do jedzenia, nawet gdy nie jesteś głodny. Nie daj sobą manipulować - naucz się je rozpoznawać i sam decyduj, kiedy, ile i co jeść.http://www.menshealth.pl/dieta/Wielkie-zar...zenia-3885.html
  Mens Health, 2010-04-30 17:22:56
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij