Polityka prywatności - poznaj szczegóły » [ X ]
PODZIEL SIĘOCEŃ
4.0

Wiecznie głodny: 8 powodów podjadania

Dopiero co zjadłeś potężny obied, a Ty już masz ochotę na przekąskę. O co chodzi? Dlaczego wciąż jesteś głodny? Spytaliśmy ekspertów, dlaczego niektórzy ludzie nie mogą zaspokoić apetytu i co mogą zrobić, by powstrzymać ciągłe wędrówki do lodówki.

fot. Skylines 2014/shutterstock.com
Może być wiele powodów, dla których nie jesteś w stanie nasycić swojego apetytu. Najczęstsza przyczyna jest jednak taka, że niektóre składniki jedzenia mogą oszukiwać Twoje ciało i powodować, że nie czujesz się najedzony, mimo że właśnie wstałeś od stołu. To prowadzi do podjadania, a to z kolei powoduje dodatkowe centymetry w pasie. Zobacz, co możesz robić źle i jak uniknąć wiecznego głodu i nieustannego szukania czegoś na ząb.

1. Pijesz za dużo słodkich napojów

Cola, ice tea, oranżada i inne słodkie napoje są słodzone syropem z ogromną zawartością fruktozy. Nowe badania przeprowadzone na Yale University wykazały, że podczas picia słodkich napojów z dużą dawką fruktozy następuje zmniejszenie przepływu krwi w tych obszarach mózgu, które regulują apetyt.

Dodatkowo, wskaźniki sytości i najedzenia były niższe w porównaniu do sytuacji, w której badani pili napoje zawierające glukozę. Kolejne badania dowodzą zaś, że fruktoza osłabia zdolność organizmu do wykorzystywania leptyny, hormonu sytości, który informuje nas, że już się najedliśmy.

Najlepszym rozwiązaniem jest zastąpienie słodzonych napojów zwykłą wodą mineralną, nisko- lub średniozmineralizowaną - z jednej strony szybko zapełni żołądek, tłumiąc uczucie głodu, z drugiej - bezpośrednio pomaga schudnąć, bo przecież ma dokładnie zero kalorii.

2. Jesz obiady z puszki

Żywność z puszki może zawierać dużo bisfenolu A (BPA), który Agencja Żywności i Leków określiła mianem "niepokojącego składnika chemicznego". Wystawienie na działanie BPA może powodować nieprawidłowy wzrost leptyny, który prowadzi do głodu i kolejno do otyłości (według badaczy z Harvard University).

3. Jesz za małe śniadania

Po przebadaniu przez prawie 4 lata ponad 6700 ludzi naukowcy z University of Cambridge stwierdzili, że te osoby, które spożywały na śniadanie jedynie 300 kcal, przybrały na wadze niemal dwukrotnie większą liczbę kilogramów, niż ci, którzy zjadali posiłki o wartości 500 kcal i więcej. Powód? Większe śniadanie oznacza mniejsze skoki insuliny i cukru we krwi w ciągu dnia. To z kolei przekłada się na zmniejszenie chęci na dodatkowe posiłki.

Według badań, śniadanie zawierające od 30 do 40 gramów białka pozwoli Ci zwalczyć chęć sięgnięcia po batona lub inną przekąskę przez dłuższy czas. Nasza propozycja: zamiast kanapki z dżemem – jajecznica z szynką.

4. Nie jesz sałatek

Zielone warzywa są bogate w witaminy i kwas foliowy, który chroni przed depresją, zmęczeniem i przybieraniem na wadze. W jednym z badań osoby na diecie, u których stwierdzono najwyższy poziom kwasu foliowego w organizmie, straciły ponad 8,5 raza więcej zbędnego tłuszczu, niż ich koledzy spożywający mniej warzyw. Warzywa liściaste są również bogate w witaminę K, składnik regulujący poziom insuliny. Pomagają one więc przegnać uczucie głodu na znacznie dłużej. Najlepsze według naszych specjalistów: szpinak, sałata rzymska, zielona kapusta, cykoria.

5. Chwila na herbatkę

Według badań przestawionych w "Journal of the American College of Nutriotion", ludzie pijący regularnie filiżankę czarnej herbaty po zjedzeniu posiłku o wysokiej zawartości węglowodanów mieli obniżony poziom cukru we krwi o ponad 10 procent już po 2 godzinach po odejściu od stołu. Oznacza to, że czuli się najedzeni i nie chcieli podjadać niczego przez dłuższy czas. Naukowcy przypisują tę zasługę polifenolowym związkom zawartym w czarnej herbacie, które znane są ze swojej zdolności do tłumienia ataków głodu.

6. Za mało pijesz

Spokojnie, człowieku, chodzi o wodę! Odwodnienie często daje podobne objawy, jak głód. Jeśli więc właśnie skończyłeś obfitą kolację, a nadal masz ochotę na dokładkę, wypij najpierw szklankę wody. Po chwili możesz stwierdzić, czy pragnienie znikło, czy nadal czujesz ssanie w żołądku.

Mając pod ręką szklankę wody podczas każdego posiłku, możesz nawet skutecznie schudnąć (wspominaliśmy o tym w punkcie 1, pamiętasz?). Badania Wirginia Tech wykazały, że starsi ludzie, którzy pili dwie szklanki wody przed posiłkiem, zjadali o 70 do 90 kcal mniej. Po 12 tygodniach, Ci będący na diecie i pijący wodę pomiędzy posiłkami, stracili około 2 kilogramów zbędnej masy ciała więcej.

7. Jesteś znudzony, więc jesz

Australijscy naukowcy stwierdzili, że znalezienie sobie ciekawego zajęcia pozwala skutecznie pomóc ograniczyć łaknienie. Możesz leżeć na kanapie i zacząć wyobrażać sobie soczysty stek i chrupiące frytki albo… zabić burczenie w brzuchu na przykład grami wideo. Dobra strzelanka skutecznie odwróci Twoją uwagę od zawartości lodówki i ulotek z pizzerii.

8. Zamień słodkie płatki na owsiankę

Naukowcy z Uniwersytetu Stanowego w Louisianie udowodnili, że uczucie sytości było silniejsze i trwało dłużej w przypadku badanych jedzących zwykłą zbożową owsiankę. Ich wyniki porównano z badanymi, którzy jedli gotowe płatki śniadaniowe (te w stylu Cheerios lub Chocapic). Wzrost uczucia sytości w tym przypadku jest tłumaczony sporą lepkością płatków owsianych, które mają także lepiej rozpuszczalny błonnik niż większość zbóż.

Działaj strategicznie

Jesteś na takim etapie, że potrafisz wstać w środku nocy, żeby pobuszować w lodówce? Masz wrażenie, że w Twoim żołądku zamieszkał wiecznie głodny drapieżnik? Dowiedz się jak go ujarzmić, zanim pożre również Ciebie. Oto 10 rad, jak poskromić wilczy apetyt i schudnąć bez wyrzeczeń. Zamiast oszukiwać siebie, że organizm najlepiej wie, kiedy trzeba coś zjeść, naucz się oszukiwać głód, który przejął już kontrolę nad Twoim coraz grubszym ciałem.

MH

Komentarze

 
 

Wypełnij to pole:

 • avatar
  zgłoś
  Fajnie, że to forum ma jakiś moderatorów, którzy usuwają takie g*wno jak reklama wyżej...
  Mayex, 2014-04-26 17:14:40
 • avatar
  zgłoś
  Od 8 lat ponad 300 tys użytkowników ściąga wszystko bez limitów. ŚCIĄGAJ BEZPIECZNIE, ANONIMOWO I LEGALNIE !Dlaczego ? Nowa metoda pobierania, która symuluje pobieranie poczty mailowej z bardzo dużymi załącznikami.Nic nie wysyłasz, nic nikomu nie udostępniasz. A w przypadku gdyby ktoś monitorował Twoją sieć, to nie widzi nic, poza dużą ilością maili.A maile są objęte tajemnicą korespondencji :)Mamy już : Dark Souls II PL, Wędrówki z dinozaurami 3D PL, Medicus, The Amazing Spiderman 2, Sabotage 2014, Rio 2, Pompeje, Titanfall, LEGO The Hobbit PL, Muppety: Poza prawem, Kapitan Ameryka: Zimowy żołnierz .... i wiele innych gier, programów, seriali i filmów z lektorem lub dubbingiem.Jeżeli czego szukasz, a nie ma tego u nas NAPISZ PROŚBĘ ! Wstawimy to w max 2 dni !Pamiętaj:  CAŁY ROK ŚCIĄGANIA BEZ LIMITÓW ! (żadne konto premium tego nie przebije !)Zapraszamy na http://www.p2m.net.pl/
  chmielll, 2014-04-26 15:59:10
 • avatar
  zgłoś
  ja nie wiem, ale jakoś nigdy nie jestem głodny rano, dopiero wieczorem mogę pochłaniać ogromne ilości jedzenia
  Andrzejwp, 2014-04-09 16:53:36
 • avatar
  zgłoś
  z jednej strony szybko zapełni żołądek, tłumiąc uczucie głodu, z drugiej - bezpośrednio pomaga schudnąć, bo przecież ma dokładnie zero kalorii.Ale czy zalanie żołądka wodą nie doprowadzi przypadkiem do "autokanibaizmu"? I czy od kalorii się tyje? 2. Jesz obiady z puszkiPrzydała by się jeszcze informacja o wypełnianiu pszenicą, soją i tłuszczami roślinnymi tego typu produktów. Nie tylko BPA w puszkach jest szkodliwe 3.Jesz za małe śniadaniahttp://powerbuilding.pl/brak-logiki-sniadanie/ rozpuszczalny błonnikCo to jest rozpuszczalny błonnik? Podobno błonnik się nie rozpuszcza tylko miotłuje jelita z resztek pokarmowych (także z niewchłoniętych jeszcze wartości odżywczych, doprowadzając do niedoborów)?  W całym tym artykule nie napisano nic o prawdziwych przyczynach głodu, zaburzeniach hormonalnych. Sałatki, woda, puszki i oglądanie tv? A może jednak insulina? Leptyna?Zalewanie się wodą i zapychanie sałatą nic nie pomoże... Jesteś głodny bo jesz nieodpowiednie jedzenie. Jesz nieodpowiednie jedzenie, bo jesteś głodny. Tyjesz.Jeżeli jesteś głodny i jesz odpowiednie jedzenie, to przestajesz być głodny. Proste? Scena 1Zwykły Człowiek: Dlaczego w tym pomieszczeniu jest tak tłoczno? Naukowiec: Ponieważ więcej ludzi weszło, niż wyszło.Zwykły Człowiek: To oczywiste. Ale to nie wyjaśnia, dlaczego zrobiło się tu tłoczno. Proszę mi zatem wyjaśnić, dlaczego więcej ludzi przyszło niż wyszło.Naukowiec: Tłumaczę przecież, że jeśli więcej ludzi wejdzie, niż wyjdzie, w pomieszczeniu robi się tłoczno. Koniec, kropka!Zwykły Człowiek: Ale to nam tylko mówi o tym, w jaki sposób zrobiło się tłoczno. Nie wyjaśnia, dlaczego tak się stało. Dlaczego jest tłoczno?Naukowiec: Proszę nie zadawać głupich pytań!Scena 2Zwykły Człowiek: Dlaczego ludzie tyją?Naukowiec: Ponieważ organizm magazynuje więcej kalorii (energii), niż spala.Zwykły Człowiek: To oczywiste. Ale to nie, wyjaśnia, dlaczego ludzie tyją. Proszę mi zatem wyjaśnić, dlaczego organizm magazynuje więcej kalorii, niż spala.Naukowiec: Tłumaczę przecież, że jeśli organizm magazynuje więcej kalorii, niż spala, występuje wtedy dodatni bilans kaloryczny, który powoduje otyłość. Koniec, kropka!Zwykły Człowiek: Ale to nam tylko mówi o tym, w jaki sposób tyjemy. Nie wyjaśnia, dlaczego tak się dzieje. Dlaczego ludzie tyją?Naukowiec: Proszę nie zadawać głupich pytań!http://nowadebata.pl/2011/06/22/otylosc-lenistwo-i-obzarstwo-czyli-niezrozumienie-praw-fizyki/
  Mauaku, 2014-04-09 15:58:18
 • avatar
  zgłoś
  Dopiero co zjadłeś potężny obied, a Ty już masz ochotę na przekąskę. O co chodzi? Dlaczego wciąż jesteś głodny? Spytaliśmy naszych ekspertów, dlaczego niektórzy ludzie nie mogą zaspokoić apetytu i co mogą zrobić, by wygrać z nadmiernym apetytem.
  Mens Health, 2014-04-09 15:35:20
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij