Polityka prywatności - poznaj szczegóły » [ X ]

Menshealth.PL

PODZIEL SIĘ

1


OCEŃ
4.0

Jak się odchudzać? Uniwersalne zasady

9 pewnych sposobów na to, by schudnąć, niezależnie od tego, jak bardzo zaniedbałeś swoją sylwetkę i jaką dietę teraz stosujesz. Do natychmiastowego zastosowania i z gwarancją szybkich efektów widocznych gołym okiem.

Piotr Pflegel 2009-04-10
fot. Stockbyte

Chcesz schudnąć i utrzymać wagę. Kupiłeś nawet kilka książek i podglądasz kobiece magazyny. Gdybyś chciał stosować się do zaleceń wszystkich ekspertów, musiałbyś jeść wszystkiego zarazem więcej i mniej, wcześniej i później. Okazuje się bowiem, że tłuszcz chroni i zabija, węglowodany odchudzają i pogrubiają, a białka mogą uczynić z Ciebie Adonisa lub wysłać do szpitala na oddział dializ. Wbrew pozorom, można wśród tych często wzajemnie sprzecznych tendencji znaleźć wspólne cechy.

1. Mniej kalorii - mniej kilogramów

Zwolennicy diet niskotłuszczowej i niskowęglowodanowej spierają się o to, która jest lepsza, ale sedno problemu pozostaje niezmienne - aby schudnąć, musisz dostarczać swojemu organizmowi mniej kalorii niż możesz spalić. Co do tego wszyscy są zgodni. A zatem idealna dieta odchudzająca to taka, której będziesz w stanie przestrzegać, niezależnie od tego, czy ograniczysz spożywanie tłuszczów lub węglowodanów, czy też trochę tego i trochę tego.

Chcesz schudnąć? Przede wszystkim musisz mieć plan. Nawet najgorszy, jest lepszy od braku jakiegokolwiek planu. Najlepszy zawiera 9 elementów.

2. Na płaski brzuch - białko serwatkowe

Spożywanie pokarmów bogatych w proteiny daje poczucie sytości i wydłuża okres między atakami głodu. Im dłużej nie czujesz głodu, tym łatwiej powstrzymać się przed podjadaniem. Najlepszym źródłem dającego sytość białka jest białko serwatkowe. Gdy będziesz wypijał codziennie (najlepiej w czasie najdłuższej przerwy między posiłkami) koktajl z dwóch łyżek protein z serwatki zmiksowanych z owocami (np. świeże albo mrożone jagody lub banan) i wodą lub skruszonym lodem, będzie Ci łatwiej utrzymać linię. Białka z serwatki można kupić w sklepach ze zdrową żywnością i sklepach sportowych.

3. Mięso zabija tłuszcz

Kiedy jesz, Twoje ciało zużywa kalorie, aby strawić pokarm. Najlepszym dopalaczem są białka, następnie węglowodany, a na końcu tłuszcz. Białko zwierzęce jest wydajniejszym paliwem niż białko roślinne, a zatem najlepszym spalaczem kalorii jest chude mięso. Dlatego należy dostarczać organizmowi protein w każdym posiłku - podstawowym składnikiem każdego obiadu powinny być chudy kurczak albo wołowina. W ten sposób spalisz więcej kalorii przed końcem dnia, kiedy procesy trawienne ulegają spowolnieniu.

4. Zapamiętaj: BCAA

Białka są zbudowane z różnych aminokwasów, a do najbardziej wartościowych należą aminokwasy rozgałęzione (BCAA - branched-chain amino acids) - leucyny, izoleucyny i waliny. Ich działanie jest niemal magiczne: pomagają odzyskać siły po ciężkiej pracy fizycznej, ograniczając rozpad białek w mięśniach; zwiększają poziom testosteronu i hormonu wzrostu, najważniejszych hormonów odpowiedzialnych za rozkładanie tłuszczów i wzrost mięśni.

BCAA działają najlepiej, jeśli przestrzegasz reguły nr 1 i zmniejszasz ilość spożywanych kalorii. Na początek spróbuj dostarczać swojemu ciału przynajmniej 10 g BCAA dziennie. Jako że najwięcej BCAA jest w mięsie i nabiale, wystarczy przestrzegać reguł nr 2 i 3 (dwie łyżki białka serwatkowego i około 10 dkg wołowiny zawiera w sumie 10 g BCAA). BCAA można też kupić w formie suplementów.

STRONA 1 z 2

Komentarze

avatar
 
 
 • avatar
  zgłoś
  Kolega Cabal moim zdaniem ma po części racje. Moim zdaniem na mase powinno spożywać się od 2-2,5 gB/Kgmc a od ale nie tylko to jest ważne bowiem czy treningu na masę potrzebujesz większe zapasy energi więc większą ilość węglowodanów o nisikm IG i to również zależy jak wygląda twój dzień jaką masz prace itp..
  ~Hacker, 2010-04-11 10:42:32
 • avatar
  zgłoś
  CYTAT(Bartek @ Apr 30 2009, 21:50 PM) Ja w ogóle się nie suplementuje białkiem , tylko z pożywienia dostarczam 2g na 1kg masy. Czasem jest to nawet 2,2grama. Przy dobrze skomponowanej diecie białko nie jest konieczne. A mam pytanie odnośnie treningu na powiększenie masy mięśniowej , ile białka przy takim treningu trzeba dostarczać ?Moim zdaniem zależy od tego jaki masz tryb życia, tzn jeśli pracujesz to jaka to jest praca - fizyczna czy raczej siedząca. Do tego inne zajęcia jakie wykonujesz w ciągu dnia. W zależności od tego wskaźnik białka wacha się od 1,5 do 2,8g/kg
  ~Cabal, 2009-05-11 17:43:22
 • avatar
  zgłoś
  jest to optymalna ilość na masę
  ~Noob, 2009-05-04 23:39:55
 • avatar
  zgłoś
  jeśli będziesz przyjmował więcej nic się nie stanie ja osobiście ustaliłbym od 2.0-2.2 lepiej trochę więcej niż za mało
  ~Lep, 2009-05-04 21:24:26
 • avatar
  zgłoś
  Co 1,5-2g/kg ? Masz na myśli to że to jest górna granica białka jaką powinno się przyswajać?
  ~Bartek, 2009-05-04 21:22:04
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij