Polityka prywatności - poznaj szczegóły » [ X ]

Menshealth.PL

PODZIEL SIĘ



OCEŃ
4.0

Świeża ryba: jak oprawić i filetować rybę?

Najzdrowsze są ryby kupowane w całości, albo te samodzielnie złowione, bo tylko wtedy możesz dokładnie sprawdzić ich świeżość. Oto krótki poradnik, dzięki któremu nauczysz się jak szybko i sprawnie oprawić rybę i przekonasz się, że nie taki diabeł straszny jak go malują.

2015-08-12
filetowanie ryby rys. Mirosław Łuckoś

1. Usuwanie łusek

Po obcięciu płetw (ogon zostaw, będziesz mieć za co trzymać podczas sprawiania) przesuwaj nożem po rybiej skórze „pod włos” – od ogona do głowy. Wymaga to trochę cierpliwości.

filetowanie ryby rys. Mirosław Łuckoś

2.1. Patroszenie #1

Po usunięciu łusek umyj rybę pod bieżącą wodą. Ostry nóż wbij w okolice podbrzusza ryby i delikatnie, aby nie uszkodzić wnętrzności, rozcinaj ją aż do głowy.

filetowanie ryby rys. Mirosław Łuckoś

2.2. Patroszenie #2

Włóż dłoń do środka i usuń wnętrzności pewnym ruchem, ciągnąc je w stronę ogona. Możesz to zrobić łyżką do zupy, jeżeli się brzydzisz.

filetowanie ryby rys. Mirosław Łuckoś

3.1. Filetowanie #1

Rybę ułóż grzbietem do siebie z łbem w prawą stronę. Natnij ją za skrzelami, po skosie, aż do kręgosłupa. Nie odcinaj głowy.

filetowanie ryby rys. Mirosław Łuckoś

3.2. Filetowanie #2

Jeśli wyczułeś ostrzem noża kręgosłup, obróć nóż tak, aby ostrze skierowane było w stronę ogona. Przesuwaj teraz nóż płasko po kręgosłupie.

filetowanie ryby rys. Mirosław Łuckoś

3.3. Filetowanie #3

Cięcie zakończy się tuż przed ogonem. Masz już oddzielony pierwszy filet. Możesz teraz nożem wyrównać jego brzegi i odciąć resztki płetw.

filetowanie ryby rys. Mirosław Łuckoś

3.4. Filetowanie #4

Obracasz rybę na drugi bok i powtarzasz pierwszą czynność, tniesz pod łukiem skrzelowym, obracasz nóż i przesuwasz go płasko po kręgosłupie. 

A może by tak na surowo?

Ich mięso łączy najlepiej przyswajalne białko i zdrowe tłuszcze omega 3. Właściwie przyrządzone surowe ryby, mogą dać Ci jeszcze więcej. Zdrowia i smaku.

Przepisy na dania z wykorzystaniem surowych ryb znajdziesz w najnowszym, sierpniowym numerze Men' Health, który od piątku 24 lipca jest już w sprzedaży! Przejrzyj jego zawartość tutaj: Men's Health 08/2015.

MH

Komentarze

avatar
 
 
  • avatar
    zgłoś
    Najzdrowsze są ryby kupowane w całości, albo te samodzielnie złowione, bo tylko wtedy możesz dokładnie sprawdzić ich świeżość. Oto krótki poradnik, dzięki któremu nauczysz się jak szybko i sprawnie oprawiać rybę i przekonasz się, że nie taki diabeł straszny jak go malują.<br /><br /><a href="/dieta/Swieza-ryba-jak-oprawic-i-filetowac-rybe-w-7-krokach,7093,1"></a>
    ~Mens Health, 2015-08-12 12:52:31
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij