Polityka prywatności - poznaj szczegóły » [ X ]
PODZIEL SIĘOCEŃ
2.5

Odżywki białkowe: 10 przykazań stosowania

Faceci przed półką z odżywkami zachowują się jak dzieci w sklepie z zabawkami. Zamiast przeczytać etykietę wybierają najbardziej błyszczące opakowanie. Zobacz, na co musisz zwrócić uwagę, by odżywka naprawdę działała i skutecznie wspomagała efekty treningu.

Odżywki białkowe: 10 przykazań stosowania fot. designer491 2015/shutterstock
Faceci przed półką z odżywkami zachowują się jak dzieci w sklepie z zabawkami. Zamiast przeczytać etykietę wybierają najbardziej błyszczące opakowanie. Zobacz, na co musisz zwrócić uwagę, by naprawdę działała.

 

1. Tłuszcz

Wybierz odżywkę, która zawiera maks.3 g tłuszczu. Bo zdrowe tłuszcze, które powinieneś przyjmować, nie powinny pochodzić z puszki, która 2 lata leżała na półce.

2. Węglowodany

Węgle w większości odżywek białkowych to glukoza albo syrop kukurydziany – pozbawione wartości odżywczej wypełniacze smakowe. 5 g to maks w Twojej odżywce.

3. Białko

Porcja odżywki białkowej powinna zawierać 20-30 g białka. Wszystkie proszki, które mają go mniej, nie są warte pieniędzy, które możesz na nie wydać.

4. Izolat vs. Koncentrat

Izolat przechodzi skomplikowany proces produkcyjny, który zmniejsza zawartość tłuszczu i laktozy. Jeśli odżywka jest tania, sprawdź, czy izolat białka jest jej pierwszym składnikiem.

5. Wodofosforan dipotasu i lecytyna

Co? No właśnie. Te dwa dodatki powodują, że odżywka łatwiej rozpuszcza się w wodzie lub mleku. Dzięki nim pijesz koktajl, a nie białkowy gulasz.

6. Fosforan wapnia

Czasami używa się go do produkcji implantów kości i nawozów. W odżywkach białkowych odpowiada za to, by proszek w kontakcie z płynem nie stawał się „ciastem”.

7. Polidekstroza

Mogłaby zostać opisana na etykiecie jako błonnik, ale prawda jest taka, że naukowcy wciąż nie udowodnili, że polidekstroza ma te same zalety, co naturalnie występujący błonnik.

8. Karboksymetyloceluloza

Jeśli Twój koktajl jest gęsty i kremowy, możesz podziękować za to związkowi o nazwie, która mogłaby też pasować do islandzkiego wulkanu.

9. Sukraloza

Słodzik, który ma 0 (słownie: zero) kilokalorii. To dzięki niemu możesz z radością popijać słodkiego proteinowego shake'a bez myśli, że wrzucasz w siebie zbędny cukier.

10. Papaina i bromelina

Jeśli obawiasz się, że odżywka białkowa rozreguluje Twój układ trawienny, możesz być spokojny, jeśli zobaczysz te dwa słowa na etykiecie. Papaina i bromelina wspomagają trawienie.

Bonus: odżywka Bulk

Jeśli wolisz odżywki węglowodanowo- białkowe, wybieraj zawsze te, których stosunek węgli do białek wynosi 50:50.

MH 10/2011

Komentarze

 
 

Wypełnij to pole:

 • avatar
  zgłoś
  Ta zawartość tłuszczu max 3g i węglowodanów max 5g to jest na porcje czyli te 30 g dajmy czy na 100 g ?????
  Milosz_94, 2015-03-25 23:02:43
 • avatar
  zgłoś
  Proste, jak w kazdej dziedzinie, to samo mowilem kiedys przeciez o archeologii na przyklad. Sympozja, prelekcje, przemowy, wyklady, tlumy padawanow, ktorzy to przeciez przepisywali i pisali "swoje" prace, za tym wszystkim idzie kasa, slawa i zaszczyty. Kto pozwoli zeby ta piramida z kart sie zawalila? Nikt nie ma w tym zadnego biznesu i dlatego np teoria kaloryczna choc ma juz ponad 100 lat tak dobrze sie trzyma ;) A fruktoza omija wszystkie mechanizmy regulacyjne i otluszcza watrobe :D
  jugger, 2015-03-24 09:07:25
 • avatar
  zgłoś
  Ktoś powiedział, że na tych wszystkich "klechdach" zbyt wielu ludzi się magistrowało, doktoryzowało i profesorowało, by teraz to wszystko przekreślić. ;)
  ~Gavroche, 2015-03-23 21:37:10
 • avatar
  zgłoś
  Czyli tłuszczom przeszkadza dwuletnia poczekalnia na półce w sklepie, a białkom już nie? :)I te 30g białka jako maks przyswajalności...Z cyklu "klechdy domowe". Ale dzial marketingu dostal premie przynajmniej ;)
  jugger, 2015-03-23 21:20:58
 • avatar
  zgłoś
  Artykuł dość dobry jednak to, że organizm jest w stanie przyswoić tylko 30 g białka jednorazowo, to prawdopodobnie mit.
  ~LilPeneros, 2015-03-23 18:36:41
 • avatar
  zgłoś
  Czyli tłuszczom przeszkadza dwuletnia poczekalnia na półce w sklepie, a białkom już nie? :)I te 30g białka jako maks przyswajalności...
  ~Gavroche, 2015-03-23 17:06:24
 • avatar
  zgłoś
  Faceci przed półką z odżywkami zachowują się jak dzieci w sklepie z zabawkami. Zamiast przeczytać etykietę wybierają najbardziej błyszczące opakowanie. Zobacz, na co musisz zwrócić uwagę, by naprawdę działała i skutecznie wspomagała efekty treningu.<br /><br /><a href="/dieta/Odzywki-bialkowe-10-przykazan-stosowania,6273,1"></a>
  Mens Health, 2015-03-23 14:50:48
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij