Polityka prywatności - poznaj szczegóły » [ X ]
PODZIEL SIĘOCEŃ
4.3

Czy piwo jest zdrowe? Ile piwa można wypić?

Oto zestaw niezbitych argumentów naukowców, które pozwolą Ci przekonać matkę, żonę czy kochankę, że wychodząc z kolegami na piwo, robisz to dla zdrowia. MH zajmuje stanowisko: leczmy się codziennie, zanim piwo będzie sprzedawane na recepty!

fot. Subbotina Anna 2010/shutterstock.com
Bardzo dobre piwo, pożywne, pełne. Dla chorych, rekonwalescentów, małokrwistych i karmiących matek, przez lekarzy polecane - tak reklamował się Browar Zachodni w Zbąszyniu jeszcze przez I wojną światową. Przeczucie i intuicja? Skądże - to 5500 lat światowej tradycji warzenia i tyleż samo obserwacji zbawiennych skutków picia piwa.

Lekarze i dietetycy zgadzają się z amatorami zimnego piwa, którzy przypisują mu cudowne, lecznicze właściwości. Od starożytnego Hipokratesa, na którego zasady do dziś przysięgają lekarze całego świata, po najnowocześniejsze ośrodki badawcze w USA, Niemczech czy Francji, wszyscy są zgodni: piwo jest najlepszym znanym napojem - bogatym w proteiny, witaminy i sole mineralne - który jednocześnie orzeźwia, leczy i świetnie smakuje.

Dwie butelki piwa zmniejszają o połowę ryzyko zawału i innych chorób serca. Jednak wypicie czterech wcale nie zredukuje zagrożenia do zera.

Nasz książę Leszek Biały - który odmówił udziału w wyprawach krzyżowych, ponieważ w Palestynie nie znano piwa - był więc pierwszym, który zrozumiał, że zdrowie ma się tylko jedno i trzeba o nie dbać. Dlatego postanowiliśmy rozwiać piwne wątpliwości wszystkich facetów świata - oto bohater w Waszych najczęstszych pytaniach.

1. Wszyscy piwosze wyglądają jak ciężarne wieloryby. Czy od piwa się tyje?

Nie wszyscy, tylko ci najbardziej łakomi, którzy podżerają podczas picia. Piwo zaostrza apetyt - obniża poziom cukru we krwi i pobudza wydzielanie soków żołądkowych - ale samo nie zawiera niczego, co usprawiedliwiałoby rosnący brzuch. Nie zawiera tłuszczu, ma bardzo mało cukru, zero cholesterolu, a wartość kaloryczna półlitrowego kufelka jest porównywalna ze zjedzeniem 1,5 jajka lub 50 g białego chleba. Jeżeli więc nie skusisz się przy piwie na wursta z grilla lub golonkę, nie przytyjesz.

2. Dlaczego, skoro powszechnie wiadomo, że alkohol jest szkodliwy, piwo, które go zawiera, uchodzi za zdrowy napój?

Nikt nie mówił, że alkohol jest szkodliwy - szkodliwy jest wyłącznie nadmiar alkoholu! Według najnowszych badań amerykańskich lekarzy, dzienne spożycie 40 g alkoholu - czyli "równowartości" 1 l piwa - zmniejsza o połowę ryzyko zapadnięcia na choroby serca. Nie wyciągaj jednak pochopnych wniosków - wypicie 2 l nie zmniejszy ryzyka o 100%.

Naukowcy są też zgodni, że zawartość alkoholu w piwie jest tak mała, że jego toksyczne działanie można pominąć; niebezpieczeństwo alkoholizmu nie może być brane na poważnie. Co więcej, piwo jest uznawane za środek, dzięki któremu konsumpcja napojów wysokoalkoholowych ma mniejsze szanse. Bowiem ich nadużywanie jest faktycznie groźne dla zdrowia. I właśnie to powszechnie wiadomo.

STRONA 1 z 2

Komentarze

 
 

Wypełnij to pole:

 • avatar
  zgłoś
  Samo piwo nie powoduje takiego tycia tylko dojadanie do niego, a no bo wzmaga apetyt. Najpierw się trawi alkohol a później dopiero jedzonko, które w jakiejś mierze będzie odłożone do fatu. Przynajmniej ja coś takiego, pamiętam, wyczytałem w jakimś Men's Health'cie.
  Staniol, 2012-05-12 11:00:29
 • avatar
  zgłoś
  'LilPeneros' napisał(-a):Jak chcesz nosić oponkę na brzuchu, to pij piwo jak najczęściej. Nie przesadzajmy z tą oponką, jeżeli 2-3 razy w tygodniu będzie pić po jednym piwie nic mu nie będzie.
  maate, 2012-05-12 09:19:55
 • avatar
  zgłoś
  'denilson' napisał(-a):LUBIĘ PIĆ PIWO - od dziś co najmniej 2-3 razy w tygodniu Jak chcesz nosić oponkę na brzuchu, to pij piwo jak najczęściej.
  ~LilPeneros, 2012-05-11 15:26:28
 • avatar
  zgłoś
  LUBIĘ PIĆ PIWO - od dziś co najmniej 2-3 razy w tygodniu
  denilson, 2012-05-11 14:35:15
 • avatar
  zgłoś
  pozostaje pytanie ile procent piwa jest we współcześnie sprzedawanych browarkach, bo czytając niektóre doniesienia na temat praktyk producentów piwa można zwątpić w sens picia tego trunku
  tiya, 2012-03-24 13:15:58
 • avatar
  zgłoś
  Wszystkich fanów złotego trunku zapraszam na --> ocenbrowar.plDo wyboru ponad 1500 piw z całego świata. Do każdego dołączony jest skan etykiety.Stwórzmy razem ranking piw.
  mase, 2012-03-14 15:23:16
 • avatar
  zgłoś
  Zostało zawarte w artykule, że alkohol szkodliwy jest głównie w sporych ilościach. Myślę, że wypicie tego jednego piwa na kilka - kilkanaście dni w miesiącu nie zaszkodzi i nie wpłynie na rozwój naszej masy mięśniowej.
  Erdi, 2010-07-29 19:46:27
 • avatar
  zgłoś
  nadmiar piwa na pewno nie pomoże Ci więc nie grzej się na ten browar tak zbyt częste picie na pewno nie pomaga, a to, że w MH co jakiś czas pojawiają się artykuły sprzeczne ze sobą (raz piszą, że alkohol nie, tutaj, że tak i przykłady można by mnożyć, np te z działu fitness) nic nie znaczy, coś trzeba pisać i dlatego pewnie tak jest. niektóre info są autentyczne mimo wszystko
  maras86pl, 2010-07-24 17:31:55
 • avatar
  zgłoś
  zawsze myślałem, że picie piwa i budowanie masy mięśniowej nie idą w parze... myliłem się!
  HupciO, 2010-07-23 10:33:33
 • avatar
  zgłoś
  Oto zestaw niezbitych argumentów naukowców, które pozwolą Ci przekonać matkę, żonę czy kochankę, że wychodząc z kolegami na piwo, robisz to dla zdrowia. MH zajmuje stanowisko: leczmy się codziennie, zanim piwo będzie sprzedawane na recepty!
  Mens Health, 2010-07-21 15:28:10
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij