Polityka prywatności - poznaj szczegóły » [ X ]
PODZIEL SIĘOCEŃ
3.9

Dieta wikingów: moc Thora będzie z Tobą!

Co takiego jedli wikingowie, że ich potężni wojownicy siali postrach w całej Europie? Okazuje się, że ich dieta była wyjątkowo zdrowa. Sprawdziliśmy, jakie produkty stanowiły o sile ich jadłospisu i dlaczego Ty też zyskasz, włączając je do swego współczesnego menu.

Dieta wikingów fot. shutterstock.com
Ekranizacje kultowego komiksu o Thorze, władcy pioruna, synu Odyna, z których pierwsza weszła do kin w 2011 roku, a kolejna wejdzie do kin jesienią tego roku, wzbudziły nową falę zainteresowania wikingami. Ten waleczny naród odcisnął wyraźne piętno na historii naszego kontynentu - na przełomie I i II tysiąclecia dał wycisk niemal całej Europie. Na swoich długich łodziach wikingowie dotarli też do Ameryki Północnej na długo zanim Nowy Świat "odkrył" Krzysztof Kolumb.

Stare angielskie kroniki przedstawiają ich jako barczystych olbrzymów i siłaczy, co potwierdzają współczesne badania archeologiczne. Przewyższali średnio o głowę mieszkańców średniowiecznej Europy, których większość była permanentnie niedożywiona. Dlatego zainteresowanie badaczy wzbudziła dieta walecznych Skandynawów, na której tak pięknie wyrośli.

Wykopaliska wykazały, że ich menu składało się głównie z ryb i mięsa ssaków morskich (morsów, fok, wielorybów). Jedzono też dziczyznę i mięso zwierząt hodowlanych. Potrawy przyrządzano na ruszcie lub w zagłębieniach wyłożonych rozgrzanymi kamieniami. Z mleka robiono sery, ze zbóż - piwo i chleb. Za przysmak uchodził miód.

Ciekawostka: wikingowie lubili też odloty od czasu do czasu. Są realne przesłanki, że odurzali się grzybami z rodzaju psilocybe semanticea. Wprowadzania tego produktu do Twojej diety zdecydowanie jednak nie polecamy. Sprawdź jednak poniżej, jakie konkretnie korzyści da Ci jedzenie innych produktów z diety wikingów.

1. Ryby

Wikingowie mieli dobrą intuicję - najzdrowsze są ryby morskie, ze względu na wysoką zawartość kwasów omega-3. Ryby hodowane oraz ryby słodkowodne zawierają ich mniej.

Uważaj: Eksperci zalecają jeść co najmniej dwie 140-gramowe porcje ryby tygodniowo, z czego jedna powinna być rybą tłustą (makrela, łosoś, sardynka europejska, pstrąg). Nasza rada: jedz tyle białych ryb, ile chcesz. Pamiętaj, aby smażyć je na oliwie z oliwek. Inne oleje zawierają kwasy tłusczzowe omega-6, które wygryzają nasz dobry omega-3.

rys. Rafał Łagowski
2. Mięso

Czerwone mięso nie ma rywali, jeżeli chodzi o zawartość żelaza i witamin z grupy B, które są niezbędne do prawidłowego działania organizmu, budowy mięśni, a nawet pomagają w spalaniu tłuszczu. Zawiera również dużo cynku istotnego dla funkcjonowania mózgu oraz produkcji spermy.

Uważaj: W mięsie tak naprawdę niebezpieczne i rakotwórcze mogą być tylko substancje konserwujące. Unikaj więc wędlin i w miarę możliwości wybieraj takie mięsa, które pochodzą z hodowli naturalnych.

3. Zboża

Wikingowie na szczęście nie znali białej mąki. I dobrze, bo najzdrowsze są produkty zbożowe z pełnego przemiału - ciemny chleb, płatki owsiane, kasza gryczana. Zawierają wiele mikroelementów (żelazo, magnez, cynk i miedź), białka roślinnego, witamin z grupy B oraz błonnika.

Uważaj: Węglowodany złożone powinny stanowić ok. 55-60% energii dostarczanej w ciągu dnia. Kupując chleb, zwróć uwagę na jego skład - im mniej w nim dodatkowych wyróżników, tym lepiej. I nie kupuj takiego o długim terminie ważności.

4. Sery

Żółty ser jest źródłem łatwo przyswajalnego, budującego mięśnie białka, a także wapnia, poprawiającej wzrok witaminy A i fosforu do budowy kości. Badacze twierdzą, że 10 g żółtego sera po posiłku przeciwdziała niszczącemu działaniu kwasów na Twoje zęby. Ser chroni też Twoje serce: dzięki zawartości chromu, który obniża poziom złego cholesterolu.

Uważaj: Nie przekraczaj 40 g dziennie, - jeśli regularnie będziesz jadł go więcej, ser zacznie być szkodliwy dla Twojego zdrowia i sylwetki. Twarde sery zawierają najwięcej tłuszczów, kalorii i cholesterolu.

5. Miód

Składa się głównie z fruktozy, glukozy oraz wody, ale oprócz tego zawiera minerały, enzymy, witaminy i aminokwasy. Wspomaga rozwój pożytecznych bakterii, wpływając korzystnie na trawienie. Już starożytni Grecy karmili miodem sportowców, aby mieli większą siłę i wytrzymałość.

Uważaj: Miód to głównie cukier prosty, więc nie przesadzaj z ilością. Dodając miód do herbaty, poczekaj, aż napój trochę przestygnie, inaczej miód straci swoje właściwości. Nie przechowuj miodu dłużej niż 6 miesięcy.

6. Piwo

1 litr piwa zawiera ok. 200 mg witamin z grupy B oraz A, D, E i H. Taka ilość piwa zaspokoi częściowo dzienne zapotrzebowanie organizmu na magnez (w 50%), fosfor (w 40%) i potas (w 20%). Naukowcy donoszą, że u osób pijących umiarkowane ilości piwa ryzyko choroby wieńcowej jest o 30-40% niższe.

Uważaj: Nie utyjesz, jeżeli potraktujesz piwo jak oddzielny posiłek, nie pogryzając go niczym. A to dlatego, że kiedy metabolizm zajęty jest rozkładaniem alkoholu, energia z innych pokarmów odkłada się w tkance tłuszczowej.

MH 05/2011

Komentarze

 
 

Wypełnij to pole:

 • avatar
  zgłoś
  Rozumiem że żaden przepis w żadnej z Sag się nie zachował? Saga o Drakarze Chłodni albo Beuwulffa przygody z Dziczyzną, czy SagaNowych Przepisów Kulinarnych Skandynawów w Nowym Świecie... 
  marc, 2013-05-28 09:12:39
 • avatar
  zgłoś
  No tak masz rację, nie mam żadnego pojęcia o tym kim był Herodot, pierwszy raz słyszę taką nazwę.Wstyd.W każdym razie jeśli ktoś zna jeszcze inne źródła, to będę wdzięczny. Mogą być pojedyncze wzmianki, zdania - bez znaczenia.Może będę... nudny, ale nie mało jest tego w książce "Tajemnice Pisma Świętego" P. Szydłowskiego.Żeby nie być gołosłownym..."Bóg, medycyna i... cholesterol" - strona 45"Mojżesz - wnuk króla Sparty" - strona 81 (gwoli przypomnienia: antyczni "Żydzi" byli Grekami, a "mitologię grecką" do dziś odnajdujemy w Kabale)"Biblia a mity greckie" - strona 151"Wyższość religii greckiej" - strona 159-161"Zdrowie i odżywianie w starożytnym Egipcie" - strona 240-246"Odżywianie, świadomość, prawo" - strona 369-372To naprawdę mądra i ciekawa książka spod pióra rzetelnego badacza historii, warta przeczytania. ;)
  9enom, 2013-04-30 19:22:25
 • avatar
  zgłoś
  No tak masz rację, nie mam żadnego pojęcia o tym kim był Herodot, pierwszy raz słyszę taką nazwę. A niedługo matura z historii i jak ja ją zdam? ;/ Nie ma to jak inni wiedzą lepiej co sam wiesz.. :) W każdym razie jeśli ktoś zna jeszcze inne źródła, to będę wdzięczny. Mogą być pojedyncze wzmianki, zdania - bez znaczenia.
  Mirpans, 2013-04-30 18:26:26
 • avatar
  zgłoś
  Czy za trudne dla Ciebie było domyślić się, że chodzi mi o inne źródła poza Herodotem? Napisałeś: "można o tym przeczytać np. "Dziejach Herodota"." Na przykład, a na przykład gdzie jeszcze?Za trudna to jest chyba dla Ciebie podstawowa wiedza ogólna, skoro nie masz zielonego pojęcia, jakie są podwaliny historii starożytnej i jaką rolę "dla przykładu" odegrał w tym Herodot. Ten "przykład" w zupełności wystarczy.Gdybyś jeszcze od czasu do czasu rzucił okiem na forum, doszedłbyś do tematów Drapieżcy, który poświecił wiele swojego wolnego czasu na przedstawienie odpowiedzi na wymienione zagadnienia w odniesieniu do PŚ, innego ważnego "przykładu".
  ~Borys, 2013-04-30 18:20:19
 • avatar
  zgłoś
  Ale jak, chcesz przepisy na "wątróbkę po kapłańsku" ? B)Ja chcę na "pachwinę a'la wojownik" :D Hehe, no może bez przesady. Po prostu chciałbym poczytać jakiegoś kronikarza, który np. dokładniej opisał jakieś uczty. ;) Może jakiś badacz się tym zajął i istnieje na ten temat jakaś książka.Kiedyś trafiłem na jakieś strony poświęcone rekonstrukcji archeologicznej, w w tym na stronę o przepisach kulinarnych z czasów średniowiecza. Szukałem o wikingach, ale nie pamiętam gdzie mnie linki poniosły...
  ~Leif, 2013-04-30 18:19:18
 • avatar
  zgłoś
  Mój cytat i twój post to jakaś kpina czy jak ? Wiesz kim w ogóle był Herodot ???Czy za trudne dla Ciebie było domyślić się, że chodzi mi o inne źródła poza Herodotem? Napisałeś: "można o tym przeczytać np. "Dziejach Herodota"." Na przykład, a na przykład gdzie jeszcze?  Ale jak, chcesz przepisy na "wątróbkę po kapłańsku" ? B)Hehe, no może bez przesady. Po prostu chciałbym poczytać jakiegoś kronikarza, który np. dokładniej opisał jakieś uczty. ;) Może jakiś badacz się tym zajął i istnieje na ten temat jakaś książka.
  Mirpans, 2013-04-30 18:14:27
 • avatar
  zgłoś
  Ale jak, chcesz przepisy na "wątróbkę po kapłańsku" ? B)
  Mauaku, 2013-04-30 18:08:47
 • avatar
  zgłoś
  A właśnie ostatnio coś tam próbowałem googlować na temat diety ludów starożytnych. Niestety wyskakiwały mi same ogólniki typu: chleb, mięso, zboża itd. Mi raczej chodzi o konkretne posiłki i to najlepiej nie prostego ludu, a elit (władcy, kapłani, wojownicy). Czy ktoś zna może jakieś dzieła historyczne na ten temat? Obszar dowolny, nie ma znaczenia czy to będzie Egipt, Grecja itp. Czy ktoś się interesował tematem?Mój cytat i twój post to jakaś kpina czy jak ? Wiesz kim w ogóle był Herodot i jakie są podwaliny historii starożytnej ???
  ~Borys, 2013-04-30 18:07:56
 • avatar
  zgłoś
  Sekretem starożytnych Greków było spożywanie krwi, to właśnie zapewniło im siłę i wytrzymałość, można o tym przeczytać np. "Dziejach Herodota".A właśnie ostatnio coś tam próbowałem googlować na temat diety ludów starożytnych. Niestety wyskakiwały mi same ogólniki typu: chleb, mięso, zboża itd. Mi raczej chodzi o konkretne posiłki i to najlepiej nie prostego ludu, a elit (władcy, kapłani, wojownicy). Czy ktoś zna może jakieś dzieła historyczne na ten temat? Obszar dowolny, nie ma znaczenia czy to będzie Egipt, Grecja itp. Czy ktoś się interesował tematem?
  Mirpans, 2013-04-30 17:56:48
 • avatar
  zgłoś
  Już starożytni Grecy karmili miodem sportowców, aby mieli większą siłę i wytrzymałość. Sekretem starożytnych Greków było spożywanie krwi, to właśnie zapewniło im siłę i wytrzymałość, można o tym przeczytać np. "Dziejach Herodota".
  ~Borys, 2013-04-30 14:53:48
 • avatar
  zgłoś
  Eee tam, Leif. Nie znasz się. Myślisz, że łatwo było im uprawiać ziemię w ich warunkach klimatycznych? To właśnie dzięki temu, że każdy typowy wiking = rolnik musiał przekopać tyle zmarzniętej ziemi, żeby zasadzić paszę dla siebie, mieli takie mięśnie i walka z europejskimi rolnikami nie była im straszna. W żadnym wypadku nie było to mięso czy też inne produkty zwierzęce. Dla koni juz niestety nie starczało. Konie jadły śnieg.Dla przypomnienia - typowy wiking z tamtych czasówNie należy zapominać o tym, że w tamtych czasach trzeba było dbać o swój zapas tłuszczu, żeby nie paść z wycieńczenia na wyprawach. Tolkien ciekawie to opisywał - ekipa szła i szła, aż dochodziła do punktu postojowego, gdzie siedziała z miesiąc, nabierała sadła i ruszała dalej. Wikingowie Mens Health znali ten sekret :ph34r:
  Mauaku, 2013-04-30 14:43:43
 • avatar
  zgłoś
  Co takiego jedli wikingowie, że ich potężni wojownicy siali postrach w całej Europie? Okazuje się, że ich dieta była wyjątkowo zdrowa. Sprawdziliśmy, jakie produkty stanowiły o sile ich jadłospisu i dlaczego Ty też zyskasz, włączając je do swego współczesnego menu.
  Mens Health, 2013-04-08 12:45:41
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij