Polityka prywatności - poznaj szczegóły » [ X ]
PODZIEL SIĘOCEŃ
3.0

Czy kurczak jest zdrowy? 6 mitów na temat drobiu

Zjadamy go około 26 kg rocznie na osobę, a mimo to kurczak – zwłaszcza na forach – nie ma dobrej prasy. MH przyjrzał się sprawie, obala mity i staje w obronie słabszego. Sprawdziliśmy, czy kurczaki są faszerowane chemią i czy można jeść drób bez obaw.

Czy kurczak jest zdrowy? 6 mitów na temat drobiu fot. Lidante 2014/shutterstock.com
Mit nr 1: Kurczaki faszerowane są hormonami wzrostu i antybiotykami po to, by szybciej nabierały wagi. 

Między bajki to włożyć. W Unii i w Polsce jest to całkowicie zakazane. Nie przekonuje Cię to, bo nie takie zakazy u nas obchodzono? To z innej beczki – to by się nikomu nie opłacało. Jesteśmy obecnie unijnym potentatem w eksporcie drobiu i cała unijna konkurencja aż się skręca, żeby nas na czymś przyłapać. Kontrolują nas bezustannie: pasze, chłodzenie, transport, opakowania i tylko czekają, by nas wysiudać. Gra idzie o setki milionów euro, więc który z producentów drobiu zaryzykuje złamanie zakazów? To było pytanie retoryczne.

Mit nr 2: Pasza dla kurcząt jest sztucznie modyfikowana, dlatego ptaki rosną jak na drożdżach. 

Żaden z producentów drobiu nie używa paszy wyrabianej przez siebie samego ani w nią nie ingeruje. Dostaje gotowy produkt – wyrabiany pod ścisłą, unijną kontrolą – zbilansowaną karmę, w odpowiednich cząsteczkach łatwych do połknięcia przez ptaki i bez GMO. A ptaki faktycznie rosną, ponieważ w latach 90. kupiliśmy nowe linie genetyczne kur mięsnych szybko rosnących. 

Mit nr 3: Lepsza jest świeża kurka kupiona na targu od chłopa niż ta z supermarketu.

Pochodzenie kurczaka kupionego na targu jest tajemnicą, jak i chwila dokonania jego żywota. W renomowanym sklepie znane jest stado, z którego pochodził (a nawet ojciec i matka), wylęgarnia, jego karta zdrowia i stosowana dieta. Mamy 100% pewności, że kurczak jest zdrowy i jadalny. Targowisko takiej pewności nie daje.

kurczak fot. Wiesław Jurewicz
Mit nr 4: Tzw. kurczaki zagrodowe są zdrowsze i lepiej smakują.

Są dokładnie tak samo zdrowe, jak inne, a smak jest kwestią gustu. Na przykład dwudziestoparolatkowie znający już tylko smak szybko rosnących kurczaków nie są jego entuzjastami. Poza tym, kurczaki zagrodowe to mniej niż 1% całej produkcji w Polsce, więc trzeba się trochę nabiegać. 

Mit nr 5: Kupowanie porcjowanego drobiu na tackach jest tańsze i wygodniejsze.

"Wygodniejsze może tak, ale nie tańsze" – twierdzi Zbigniew Kłyś, szef kuchni restauracji Pergola we Wrocławiu. Jeżeli poskładamy kurczaka z osobno kupionych części, to zapłacimy więcej niż gdybyśmy kupili całego kurczaka. Poza tym, kupując go w jednym kawałku, mamy większą kontrolę nad świeżością i możemy go sobie dowolnie podzielić. Świeży kurczak ma suchą, matową skórę i elastyczną konsystencję. Lepiej też kupować mniejsze sztuki, bo wtedy mięso jest bardziej delikatne i ma mniej tłuszczu. 

Mit nr 6: Zalewa nas drobiowe mięso z zagranicy (z Brazylii, Tajlandii i ze Stanów), a to jest naszpikowane chemią aż po brzegi. 

Unia broni swoich interesów bardzo restrykcyjnie. Nie sprowadzamy mięsa drobiowego ze Stanów, ponieważ Amerykanie chlorują mięso, chroniąc je przed salmonellą, a to u nas jest zakazane. Podobnie dopuszczamy import tylko z krajów, które przejdą unijne kontrole (np. Brazylia czy Tajlandia), ale to mięso jest używane wyłącznie do przetworów, a nie sprzedawane jako świeże. Powód? Mięso przypływa do nas zamrożone, a Unia zakazuje rozmrażania i sprzedawania takiego mięsa jako świeżego.

MH 02/2013

 

Komentarze

 
 

Wypełnij to pole:

 • avatar
  zgłoś
  Mit: Zapraszam na recenzję filmu: "Kurczak, kłamstwo jedzenia". http://www.foodkillers.pl/2017/03/kurczak-kamstwo-jedzenia-recenzja.html
  ~Marcin Zawadzki, 2017-03-26 12:26:57
 • avatar
  zgłoś
  P i e r d o l i c i e takie głupoty w tym menshealt że to wykracza poza granice rozsądku już . Czytam was ciągle od paru lat i mnóstwo razy zaprzeczaliscie sobie samemu no żal.. a ostatnio nawet był artykuł że odżywki już też są nie zdrowe a po chwili że zdrowe i białko można co dzień i wiele innych... No puknijcie wy się w głowę z niektórymi artykułami.... mean health było w wszystkich fabrykach kurcząt i sprawdziło wszystko. Od antybiotykow po rozrost kuraka..Hahaha chyba nigdy nie byliście w jakiejkolwiek fabryce. No leje z was
  ~Szymon, 2016-10-26 12:24:32
 • avatar
  zgłoś
  Odpisz palancie. Jak piersi z kurczaka ważą 1,5 kg?
  ~swetru, 2016-10-03 19:22:36
 • avatar
  zgłoś
  Jedno pytanie? Jak pierś z kuczaka moze ważyć kg? to cały ważył 4 kg? To kulturysta?
  ~Urbi, 2016-10-03 18:35:46
 • avatar
  zgłoś
  odkad rzucialam kurczaki nie mam problemow z hormonami, okres wyregulowal sie po miesiacu, znikly polipy na jajnikach, to wszystko wyregulowalo sie po miesiacu od momentu calkowitego zrezygnowania z drobiu z supermarketu
  ~jjjjjj, 2016-09-27 22:18:47
 • avatar
  zgłoś
  Zjadamy go około 26 kg rocznie na osobę, a mimo to kurczak nie ma dobrej prasy. MH przyjrzał się sprawie, obala mity i staje w obronie słabszego. Sprawdziliśmy, czy kurczaki są faszerowane chemią i czy można jeść drób bez obaw.<br /><br /><a href="/dieta/Czy-kurczak-jest-zdrowy-6-mitow-na-temat-drobiu,5519,1"></a>
  Mens Health, 2015-01-23 09:08:47
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij