Polityka prywatności - poznaj szczegóły » [ X ]
PODZIEL SIĘOCEŃ
3.8

Co jeść na lepszy sen? 5 produktów na dobre spanie

Jeden na trzech dorosłych ma problemy z zasypianiem, a zalecana przez lekarzy 7-8 godzinna dawka snu pozostaje w sferze marzeń. Nauka pochyliła się z troską nad nocnymi markami i wskazała 5 produktów, które sprawią, że słowo "dobranoc" nabierze właściwego znaczenia.

dieta na sen fot. Ted Cavanaugh
Jeszcze niedawno zwrot "dobrze jeść" oznaczał po prostu "dużo jeść". Dopiero odkrycie przez naukowców związków między rodzajem pożywienia a naszym zdrowiem i samopoczuciem otworzyło drzwi dietetykom i już nikt przy zdrowych zmysłach nie kwestionuje wpływu diety na nasze życie. Włącznie ze snem, oczywiście. No, to zaczynamy - oto nasza nasenna piątka.

1. Ser

Tajemnica serów (zwłaszcza parmezanu, ementalera, camemberta, cheddara i chudego twarogu) tkwi w wysokiej zawartości tryptofanu. Ten aminokwas, którego nasz organizm nie jest w stanie wyprodukować i musi być dostarczany z pożywieniem, jest powiązany z syntezą w mózgu serotoniny i melatoniny.

Te dwa neuroprzekaźniki są odpowiedzialne za nasz nastrój, apetyt i sen, a ich niewystarczający poziom może skutkować depresją, otyłością i właśnie bezsennością. Cztery kawałki sera wieczorem dobrze Ci zrobią.

2. Orzechy włoskie

Zwłaszcza ich rzadsza, czarna odmiana jest tutaj w cenie, bo ma więcej tryptofanu, ale zwykłe włoskie też są skuteczne ( skądinąd, w sieci lub w sklepach zielarskich można kupić płynny ekstrakt z czarnego orzecha włoskiego, który spełni swoje zadanie). Zjedz garść wieczorem razem z serem lub wrzuć posiekane do wieczornej miski płatków owsianych.

3. Sok wiśniowy

Zespół naukowców z Uniwersytetu Pensylwanii wykazał, że wypijanie szklanki soku z wiśni rano i wieczorem znacząco skraca czas między położeniem się do łóżka a zapadnięciem w sen. Owoce wiśni podnoszą nasz poziom melatoniny regulującej dobowy rytm snu, a pijący sok już po tygodniu zyskiwali w badaniach 40 minut więcej snu.

4. Kapusta warzywna

A w zasadzie wszystkie kapustowate mają w sobie naprawdę solidną dawkę wapnia, a ten, zdaniem uczonych ludzi, pomaga tryptofanowi przekształcać się w melatoninę. W przypadku kapusty nie ma znaczenia czy zjesz ją na kolację, czy w ciągu dnia - najważniejsze to ją jeść.

5. Ryż jaśminowy

Renomowany, amerykański Journal of Clinical Nutrition opublikował wyniki badań, w których obserwowanym pacjentom podawano potrawkę z ryżu jaśminowego i warzyw, a innym te same warzywa, ale ze zwykłym, białym ryżem. Okazało się, że ci pierwsi, jedząc potrawkę na 4 godziny przed snem, zasypiali 2 razy szybciej, niż ci drudzy od zwykłego ryżu. Warto wypróbować w indyjskim curry.

Komentarze

 
 

Wypełnij to pole:

 • avatar
  zgłoś
  JEDYNE ROZWIĄZANIE TO PAKIET DZIK „PAKIET DZIK” JEDYNY, ORYGINALNY, REWELACYJNY "WSPANIAŁE MIĘŚNIE PRZY MINIMUM WYSIŁKU" ZAMÓW TERAZ NA STRONIE www.igortreneronline.pl PAKIET DZIK – CZYLI KOMPLEKSOWY ZESTAW KTÓRY POMAGA KAŻDEMU. NIEWAŻNE JAK WYGLĄDASZ, CZY MASZ W TEJ CHWILI 50 KILO NADWAGI CZY 50 KILO NIEDOWAGI Z TYM PAKIETEM BUDUJESZ MIĘŚNIE I SPALASZ NIECHCIANY TŁUSZCZ. PIERWSZE ZMIANY W SYLWETCE SĄ WIDOCZNE JUŻ PO KILKU DNIACH. KAŻDY PAKIET DZIK JEST DOPASOWANY INDYWIDUALNIE DO DANEJ OSOBY. ZAMÓW TERAZ NA STRONIE www.igortreneronline.pl PAKIET DZIK POZWALA NA SPALANIE TŁUSZCZU PRZY JEDNOCZESNEJ BUDOWIE MASY MIĘŚNIOWEJ DZIĘKI PRZEMIANIE ROZŁOŻONEJ NA PRECYZYJNE MIKRO CYKLE. UWAGA PAKIET DZIK NIE ZAWIERA STOSOWANIA NIEBEZPIECZNYCH STERYDÓW. CAŁA PRZEMIANA JEST ABSOLUTNIE KONTROLOWANA I BEZPIECZNA. ĆWICZENIA Z PAKIETU DZIK MOŻESZ WYKONYWAĆ W DOMU BEZ POTRZEBY CHODZENIA NA SIŁOWNIĘ. ZAMÓW TERAZ NA STRONIE www.igortreneronline.pl PAKIET DZIK ZAWIERA W SOBIE PROFESJONALNIE PRZYGOTOWANE: PLAN TRENINGOWY, PLAN ŻYWIENIOWY, PLAN SUPLEMENTACJI NA CAŁY OKRES TWOJEJ PRZEMIANY. PLANY KTÓRE DOSTAJESZ ODE MNIE MOŻNA RÓWNIEŻ STOSOWAĆ PÓŹNIEJ PO ZAKOŃCZENIU PRZEMIANY I UZYSKIWAĆ CORAZ WSPANIALSZE REZULTATY. ZAMÓW TERAZ NA STRONIE www.igortreneronline.pl DODATKOWO W PAKIECIE DZIK DOSTAJESZ SEKRETNĄ WIEDZĘ OPRACOWANĄ PRZEZ SPECJALISTÓW, PODZIELONĄ NA ETAPY KIEDY MASZ JĄ STOSOWAĆ. TA WIEDZA JEST DOSTĘPNA TYLKO DLA WYBRANYCH. (UWAGA PAKIET DZIK JEST TO JEDYNE TAK KOMPLEKSOWE ROZWIĄZANIE W CAŁEJ POLSCE I EUROPIE.) ZAMÓW TERAZ NA STRONIE www.igortreneronline.pl TO WSZYSTKO POZWALA CI WRESZCIE NA EKSTREMALNIE SKUTECZNĄ I SZYBKĄ PRZEMIANĘ CO DAJE PAKIET DZIK: -EKSPRESOWO SPALASZ NIECHCIANY TŁUSZCZ - JEDNOCZEŚNIE BUDUJESZ POKAŹNE MIĘŚNIE - JESTEŚ SILNIEJSZY I SPRAWNIEJSZY - JESTEŚ ZDROWY I PEŁEN ENERGII - TWOJA KONDYCJA ZDECYDOWANIE SIĘ POPRAWIA - STAJESZ SIĘ ODPORNY NA CHOROBY - TWOJE WYNIKI BADAŃ SĄ O WIELE LEPSZE - WYDŁUŻASZ SWOJE ŻYCIE NAWET O 20 LAT - MASZ LEPSZE SAMOPOCZUCIE - WZRASTA TWOJA SAMOOCENA. JESTEŚ PEWNIEJSZY SIEBIE - KOBIETY CIĘ PODZIWIAJĄ - MĘŻCZYŹNI ZAZDROSZCZĄ ZAMÓW TERAZ NA STRONIE www.igortreneronline.pl
  Jeich, 2017-10-16 22:31:52
 • avatar
  zgłoś
  Chcesz zbudować fantastyczną muskulaturę? Chcesz spalić zbędny tłuszcz? Chcesz spełnić swoje kulturystyczne marzenie? Chcesz stać się prawdziwą bestią? Chcesz stać się sławny i bogaty? Chcesz zdobyć podziw pięknych kobiet i zazdrość wszystkich mężczyzn na Świecie? Już teraz możesz to zrobić, bo rozwiązanie na, które od dawna czekasz… Jest teraz na wyciągnięcie ręki!!! Wejdź na stronę najlepszego Trenera w Polsce: www.igortreneronline.pl Igor Mieńkowski, twórca PAKIETU DZIK zaprasza Cię do przeżycia niesamowitej przygody! PAKIET DZIK to według wielu firm z branży sportu, zdrowia i suplementacji największa REWOLUCJA NA RYNKU trenerskim. PAKIET DZIK to jedyne tak skuteczne rozwiązanie w całej Polsce i Europie, które pozwala Ci w ciągu zaledwie tygodnia spalić tłuszcz i zbudować potężną muskulaturę! Wejdź na stronę najlepszego Trenera w Polsce: www.igortreneronline.pl PAKIET DZIK to jedyne rozwiązanie w Polsce i Europie w którym razem z planem treningowym, dietą i suplementacją otrzymujesz sekretną wiedzę opracowaną przez specjalistów, podzieloną na etapy kiedy masz ją stosować. Ta wiedza jest dostępna tylko dla wybranych. To wszystko pozwala Ci wreszcie na ekstremalnie skuteczną i szybką przemianę! Wejdź na stronę najlepszego Trenera w Polsce: www.igortreneronline.pl
  Mulrzyk, 2017-09-26 18:50:17
 • avatar
  zgłoś
  Same boty się wypowiadają! Co do tematu dyskusji,jakoś trudno mi uwierzyć w zbawienny wpływ sera i kapusty na sen,bo w moim odczucią są to produkty ciężko strawne i raczej po ich spożyciu organizm szybko nie zaśnie!
  netman, 2017-09-22 11:30:36
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij