Polityka prywatności - poznaj szczegóły » [ X ]
PODZIEL SIĘ
20OCEŃ
4.6

Jak schudnąć skutecznie? Poznaj sposoby na odchudzanie

Odchudzanie powinno być jak gra, której reguły są proste i czytelne, a Ty sam decydujesz, jaką drogą podążać do celu. I codziennie jesz, ile chcesz. Nasi eksperci opracowali dietę, która spełnia te warunki - poznaj ją, by wygrać z nadwagą i wiecznym głodem.

fot. Tanya len 2010/shutterstock.com
Punktem wyjścia dla każdego, kto decyduje się zrzucić zbędne kilogramy, powinno być zrozumienie, dlaczego jest ciągle tak cholernie głodny. Co powoduje, że nieustannie ma ochotę coś zjeść, choćby dopiero co wstał od stołu po porządnym posiłku?

Głód to nic innego, jak efekt obniżenia się poziomu cukru we krwi. Jeśli uda Ci się przez cały dzień utrzymać poziom cukru na tym samym poziomie, Twoje nawyki żywieniowe też będą w normie. Ale jeśli godzinami głodzisz się, Twój głód rośnie. I reagujesz na niego z dużą przesadą.

"Poziom cukru (glukozy) we krwi może spaść poniżej dopuszczalnego minimum już po 4 godzinach od ostatniego posiłku" - wyjaśnia dr Valerie Berkowitz, dyrektor Center for Balanced Health w Nowym Jorku. A to jest dla Twojego mózgu wyraźna informacja, że należy natychmiast sięgnąć do lodówki, aby dzięki jedzeniu przywrócić sytuację do normy.

Problem w tym, że wiele produktów żywnościowych zawiera węglowodany, które, lądując w Twoim żołądku, powodują gwałtowny wzrost ilości cukru we krwi. To z kolei pobudza trzustkę do wydzielania insuliny - hormonu, którego zadaniem jest stabilizowanie poziomu glukozy. Tylko że insulina osiąga ten cel dwoma sposobami: transportując nadmiar cukru do komórek mięśniowych, albo do komórek tłuszczowych. O ile pierwszy z nich jest korzystny dla organizmu, bo w mięśniach cukier zamieniany jest w cenne źródło energii - glikogen, o tyle drugi skutkuje niepożądanym powiększeniem się opony na brzuchu.

Jakby tego było mało, z insuliną jest jeszcze jeden kłopot: u połowy ludzi trzustka produkuje jej w takich sytuacjach więcej niż potrzeba, sprawiając, że jak szybko poziom cukru wzrósł ponad dopuszczalną normę, tak błyskawicznie spada na łeb na szyję. A to dla mózgu kolejny sygnał, że pora znów coś zjeść. Cykl się powtarza, a Ty tyjesz.

Jak wyrwać się z tego błędnego koła? Do niedawna sądzono, że najlepszą metodą jest unikanie produktów zawierających dużo węglowodanów prostych, czyli np. rafinowanego cukru, słodyczy, słodzonych soków, ciast i białego pieczywa. Zamiast nich zalecano jedzenie produktów bogatych w węglowodany złożone: ciemnego pieczywa, pełnoziarnistych makaronów, brązowego ryżu, większości owoców, mleka itp.

Na początku lat 80. dr David Jenkins, specjalista w zakresie żywienia z Toronto, odkrył jednak, że zarówno węglowodany proste, jak i węglowodany złożone mogą powodować szybkie i wysokie skoki poziomu cukru. Zaproponowano więc inny podział węglowodanów w oparciu o tzw. indeks glikemiczny (IG) - wszystkie produkty o indeksie powyżej 100 uznaje się za niekorzystne, a poniżej tej wartości - za wskazane.

1 2 3
STRONA 1 z 3

Komentarze

 
 

Wypełnij to pole:

 • avatar
  zgłoś
  Potwierdzam to co napisał Godfather. W mojej siłowni również stosują cole light przed zawodami, ponoć dobrze ściąga wodę.
  Groove, 2010-04-15 17:37:13
 • avatar
  zgłoś
  Kulturyści nawet w przygotowaniach do zawodów piją cole light, a im zależy nawet na 1% tłuszczu. Często to dla nich najsmaczniejszy posiłek, wypowiadają się że nie robi żadnych szkód.
  Godfather, 2010-04-15 15:04:37
 • avatar
  zgłoś
  Hustla: nie twierdzę, że jest kopią, jedynie że nie jest niczym odkrywczym. Spójrz: NIE dla słodyczy, coli, fastfoodów, TAK dla sporej ilości płynów spożywanych w czasie dnia, regularne posiłki co 3 godziny itd itp... Przyznasz, że nic odkrywczego. Jestem czytelnikiem MH odkąd w zasadzie pojawił się na naszym rynku wydawniczym więc moge pokusić się o taką opinię. Inną kwestią jest lenistwo osób "świeżych" w temacie, tutaj masz 100% racji.. Chociaż przyznam, że sam mam pewne problemy z uzyskaniem pełnych efektów stosowania zrównoważonej dietki i uprawiania sportów... Zgubiłem kilkanaście kg, niestety mimo wiedzy jaką zyskuję czytając MH nie mogę pozbyć się pozostałych + - 5 kg...Pozdrawiam
  Hogg, 2010-04-12 10:45:32
 • avatar
  zgłoś
  Hogg: Ja by mnie mówił, że ten artykuł jest kopią, oraz że powstał tylko by zwiększyć ilośc artykułów. Gdyby choć połowa ludzi, którzy piszą na forum, że mają problem z dietą, przeczytała ten artykuł to nie trzeba by było tele diet rozpisywać i rad udzielać. Ale zawsze znajdą się takie lenie. Według mnie artykuł zawiera kompendium wiedzy podstawowej, reszte powinno się samemu douczyć w własnym zakresie, bo przecierz na talerzy niczego nie dostaniesz.
  Hustla, 2010-04-12 07:00:09
 • avatar
  zgłoś
  według mnie dobry artykuł, szczególnie przydatny dla osób które zaczynają swoją walkę ze zbędnymi kg.
  Toru, 2010-04-11 22:40:30
 • avatar
  zgłoś
  Jak dla mnie artykuł "z braku laku"... Generalnie nic nowego nie wnosi w kwestiach diety i sposobu odżywiania się. Jeden z wielu sklonowanych artykułów w M'H Pozdrawiam
  Hogg, 2010-04-11 21:43:07
 • avatar
  zgłoś
  Dobry artykuł Polecam
  Hacker, 2010-04-11 13:58:42
 • avatar
  zgłoś
  Kolejny dobry artykuł, który powinni przeczytać świeżo upieczeni forumowicze by ułożyć dietę na redukcje, szkoda jednak, ze tego nie robią i zakładają nowe tematy, a tak przy okazji to podoba mi się założenie 8 by myśleć co się je. Chociaż tekst bluzgający produkty typu fit, light też jest pełen prawdy.
  Hustla, 2010-04-11 08:04:13
 • avatar
  zgłoś
  Odchudzanie powinno być jak gra, której reguły są proste i czytelne, a Ty sam decydujesz, jaką drogą podążać do celu. I codziennie jesz, ile chcesz. Nasi eksperci opracowali dietę, która spełnia te warunki - poznaj ją, by wygrać z nadwagą i wiecznym głodem.http://www.menshealth.pl/dieta/8-drog-do-s...wetki-3872.html
  Mens Health, 2010-04-10 21:26:49
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij